Warsztaty w kratę.

                             
        W czwartkowe przedpołudnie 11 kwietnia 2024 r. nasze przedszkole odwiedziła Pani podróżnik, która tym razem zabrała nas w daleką podróż do Szkocji. Na warsztatach „w kratkę” dzieci miały możliwość odkryć bogactwo szkockich kratek-tartanów i poznać ich znaczenie. Przedszkolaki miały okazję poznać elementy szkockiego stroju, przymierzyć kilt, sporan i czapki szkockie oraz zagrać na dudach. Dzieci poznały szkocką tradycję jedzenia owsianki i skosztowały szkockich ciasteczek „shortbread”. Poznaliśmy również słynnego Szkota Sherlocka Holmesa i rozwikłaliśmy kilka detektywistycznych zagadek m.in. Dlaczego Szkoci chodzą w „spódnicach” i skąd wziął się potwór w Jeziorze Loch Ness. Razem z Panią podróżnik odkryliśmy szkockie sporty i zagraliśmy w minigolfa.
                                           Przyrodnik-życie pszczół.

           
W środowy poranek 10 kwietnia 2024 r. odwiedził nas Pan Kamil z kolejnymi bardzo wartościowymi warsztatami. Dotyczyły one życia pszczół. Słysząc o tych owadach myślimy zwykle o pszczole miodnej, którą hodujemy dla miodu. Jednak pszczoły to tylko w Polsce setki gatunków owadów którym wiedzie się coraz gorzej. Zwiększając liczebność bardzo już licznej pszczoły miodnej nie pomagamy innym pszczołom. Podczas zajęć rozmawialiśmy o pszczołach (również tych samotnych jak murarka) i ich najbliższych kuzynach - osach, trzmielach i szerszeniach. Poznaliśmy i przypomnieliśmy sobie różne cechy owadów. Na koniec pokolorowaliśmy swoje pszczoły.


                                                               Spotkanie z Wujkiem Filipa.

             W tym tygodniu we wtorek 26 marca 2024 r. odwiedził nas bardzo miły gość, Pan Marcin - wujek naszego przedszkolaka Filipa. Na co dzień mieszka we Francji, dużo podróżuje i pisze bajki dla dzieci. Gość rozmawiał z przedszkolakami o podwodnym świecie i żyjących tam zwierzątkach. Nauczył nas bardzo wesołej zabawy i opowiedział nam dwie bardzo ciekawe bajki "Jak powstał łosoś"oraz "Jak powstał okoń". Dzieciom bardzo podobały się te niezwykłe historie i zastanawiały się czy są prawdziwe. Wujek Filipka wytłumaczył dzieciom, że w bajkach może zdarzyć się wszytko co chcemy i o czym marzymy. Na koniec spotkania wujek przyniósł piękne akwarium i przedszkolaki mogły karmić rybki, wrzucając do niego piłeczki. Było bardzo wesoło a najbardziej przejęty i zasłuchany był Filip, który długo wujka nie widział i jeszcze miał okazję pobawić się z nim w przedszkolu. To był bardzo miły dzień. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

                                                               Powitanie wiosny                       Jak zawsze po mroźnej zimie nie możemy doczekać się ciepłych promyków słońca i pierwszego dnia wiosny. Dlatego czwartek 21 dzień marca 2024 r. był długo przez nas wypatrywany! Wszyscy ubraliśmy się na zielono, by uczcić ten wspaniały dzień. Przygotowywaliśmy się do niego od dłuższego czasu. Spacerowaliśmy szukając pierwszych symptomów zbliżającej się nowej pory roku, sadziliśmy kwiaty, rozmawialiśmy o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie. Aż w końcu nadeszła ta upragniona chwila i mogliśmy pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Przygotowaliśmy kukłę marzanny, którą ozdobiliśmy bibułkami, przeszliśmy wiosennym korowodem śpiewając wiosenne piosenki. Szukaliśmy symptomów wiosny ukrytych w sali, rozmawialiśmy o nich i cieszyliśmy się, że dni będą coraz dłuższe, temperatury wyższe i coraz częściej będzie świeciło słońce. To dodaje nam energii do dalszych zabaw i radości do działania!!! Witaj wiosno!!!


                                           Przyrodnik-przyprawy.

              W środę 13 marca 2024 r. Pan Kamil opowiedział nam o rzeczach, które codziennie stosujemy w kuchni, a mianowicie o świecie ziół i przypraw. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się skąd pochodzą rożne przyprawy i jakimi są częściami roślin. Wiemy już, że pieprz jest długim pnączem i pochodzi z Indii, ziele angielskie i wanilia - z Ameryki Środkowej. Targi na bliskim wschodzie pachną gałką muszkatołową a oregano spotkamy w suchych miejscach w okolicy Krakowa gdyż jest u nas dość często spotykaną rośliną. Naszą pracą plastyczną była tym razem pieprzowa kolorowanka. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem zajęć, niektórzy po zapachu potrafili rozpoznać przyprawy.


                                           Warsztaty detektywistyczne w muzeum.

              We wtorkowy poranek 12 marca 2024 r. wyruszyliśmy na wycieczkę do muzeum na warsztaty detektywistyczne. Byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ tematyka zajęć brzmiała bardzo interesująco. Na początku zasiedliśmy jak prawdziwi studenci przy dużych stołach, co było dla nas nowym doświadczeniem. Następnie Pani wprowadziła nas w ciekawą tematykę poświęconą różnym rodzajom linii papilarnych ich badaniu i wykorzystaniu w technikach śledczych. Dzieci poznały podstawowe techniki daktyloskopijne i miały okazję wykonywania prawidłowego odcisku palca. Wcielili się w detektywów rozwiązujących pewną zagadkę, odkrywając techniki ujawniania i wykorzystywania śladów daktyloskopijnych. Dzięki tej zabawie poznali swoje linie papilarne znajdujące się na opuszkach palców rąk. Każdy przedszkolak pracował z fachowymi zestawami kryminalistycznymi, a na pamiątkę wszystkie dzieci otrzymały profesjonalną kartę daktyloskopijną ze swoimi odciskami palców. Zajęcia były bardzo ciekawe. Każdy chciał stać się prawdziwym detektywem.                                           Ceramika-pisanka.

                                           Zajęcia adaptacyjne.

Uprzejmie informujemy Rodziców dzieci przyjętych do przedszkola na rok szkolny 2024/25, że zajęcia adaptacyjne odbywać się będą w maju, w każdy wtorek w godz. 15- 16.30


Serdecznie zapraszamy                                           Sadzimy wiosenne kwiaty

                                           Urodziny Nikoli

                                           
W środę 6 marca 2024 r. wesoło bawiliśmy się na szóstych urodzinach Nikoli. Tęsknimy już bardzo za wiosną, dlatego miło nam było bawić się w rytmach tęczowych piosenek. W czasie urodzin zrobiliśmy kilka eksperymentów, aby dowiedzieć się jak powstaje tęcza. Był eksperyment z wędrującą zabarwioną wodą, która przechodziła ze szklanki do szklanki łącząc ze sobą kolory tak jak w tęczy oraz kolorowy talerzyk ze skittlesów. Dzieci były bardzo ciekawe wyników tych doświadczeń. Barwy jakie powstały wszystkich zaskoczyły. Dowiedzieliśmy się, że tęcza jest zjawiskiem optycznym, które powstaje w wyniku załamania i odbicia promieni światła w kroplach deszczu. Gdy białe światło słoneczne przechodzi przez krople, ulega załamaniu i rozdzieleniu na pojedyncze barwy, a następnie odbija się od wewnętrznej strony kropli, tworząc tęczowy, 7-kolorowy łuk na niebie. Tęcza jest okrągła, ale jej nie widzimy w całości. Dzieci tańczyły do muzyki poważnej Edvarda Griega „Poranek”, wyobrażając sobie różne stany pogodowe i tym samym improwizowały powstawanie tęczy na niebie. Najpierw tańczyły chmurki, potem krople deszczu a na koniec zjawiało się słoneczko, dzięki któremu na niebie mogła powstać główna bohaterka urodzin. Było bardzo wesoło i miło!!! Mamy nadzieję, że wiosna już tuż, tuż!


Przyrodnik-pingwiny.

                                               W środowe przedpołudnie 28 lutego 2024 r. odwiedził nas Pan Kamil. Poznaliśmy ciekawe opierzone ptaki, które nie potrafią latać. Pingwiny zwykle kojarzą nam się z zimnem. W rzeczywistości ptaki te zamieszkują także cieplejsze rejony takie jak położone na równiku Wyspy Galapagos czy południe Afryki. Te mogące nurkować nawet na głębokości 500m ptaki pojawiły się na ziemi około 60 milionów lat temu czyli niedługo po wyginięciu dinozaurów. Największym żyjącym dziś pingwinem jest pingwin cesarski, który na Antarktydzie tworzy duże kolonie. Na zajęciach poznaliśmy bliżej sześc gatunków pingwinów z czterech kontynentów, których zdjęcia przykleiliśmy na mapie świata. Były to bardzo ciekawe warsztaty. Dzięki nim wiemy już, że pingwiny wcale nie zamieszkują Madagaskaru jak wynika to z jednej z bajek. Ale jak to z bajkami bywa jest w nich trochę fikcji a prawdziwe fakty poznajemy właśnie dzięki takim ciekawym zajęciom.


Urodziny Witka

                                                W środowy poranek 21 lutego 2024 r. razem z naszym Witusiem świętowaliśmy jego czwarte urodziny. Tym razem tematem przewodnim zabawy były pociągi. Poznaliśmy historię pierwszych parowozów, kolejek oraz super szybkich nowoczesnych pociągów. Wituś poprowadził pociąg, który podróżował po Polsce. Zwiedziliśmy nim góry, morze, las, miasta i wsie. Odwiedzając poszczególne miejsca, chłopiec zbierał elementy puzzli z których później ułożył obrazek przedstawiający bohaterów kreskówki o pociągach „Tomek i przyjaciele”. Na urodzinach nie zabrakło także wesołych pląsów. Dzieci naśladowały lokomotywy, ustawiały swoje wagony w hangarach zgodnie z ustalonym kodem. Składały piękne życzenia koledze i było naprawdę miło. Przedszkolaki razem z jubilatem ułożyli tory, po których sunęły elektryczne wagoniki. Zabawa była bardzo udana. Wszyscy kibicowali Witusiowi w konkurencji na najszybszy pociąg na sznurku, chłopiec zwyciężył dwukrotnie w tym wyścigu. Radości było mnóstwo!!!


Urodziny Kacperka

                      7 dnia lutego 2024 r. w środę, świętowaliśmy urodziny Kacpra. Chłopiec skończył właśnie 6 lat. Uwielbia grać w piłkę nożną, dlatego temat urodzin mógł być tylko jeden. Próbowaliśmy doszukać się początków pierwszych rozgrywek i dotarliśmy do informacji, że już w czasach starożytnych istniało coś na podobieństwo dzisiejszych meczów.
Niektórzy przypisują początki już Aztekom, inni Chińczykom. Mimo to najwięcej znawców wskazuje na Anglików, jako twórców zasad gry w piłkę nożną. To Anglicy wymyślili zasady. Pierwsze reguły nazwały się "Zasadami Cambridge".
Po zgłębieniu informacji jak to się zaczęło, dzieci wymieniały się znajomością zasad gry w piłkę nożną. Kacperek wskazał swojego ulubionego piłkarza, którym okazał się Robert Lewandowski.
Próbowaliśmy nazwać wszystkich członków Kadry Polski. Nie zabrakło też treningu! Kacper wie, że jest to bardzo ważne, aby być co raz lepszym piłkarzem. Wspaniale radził sobie z pokonywaniem slalomu, kopiąc piłkę. Wykazał się także ogromnym sprytem podczas przeskakiwania przez przeszkody i celnym rzutem do wyznaczonego celu.
Urodziny były bardzo radosne. Dzieci składały piękne życzenia Kacperkowi, mamy nadzieję, że wszystkie się spełnią!!!Magiczne Maroko

               Miesiąc luty 2024 r. rozpoczął się bardzo ciekawie. Przed południem odwiedził nas Pan podróżnik z bardzo ciekawymi warsztatami pt. „Magiczne Maroko”.
Na początku dowiedzieliśmy się gdzie leży ten kraj. Szybko w wyobraźni przenieśliśmy się do Afryki na odległy kontynent. Zapaliliśmy Lampę Aladyna i usiedliśmy na marokańskim dywanie.
Dowiedzieliśmy się jak wygląda życie berberyjskich dzieci, poznaliśmy zapach marokańskiego domu i dźwięki tradycyjnych instrumentów tj. hamsa, gnaoua i bębna.
Poznaliśmy sekrety marokańskiej farbiarni. Wybraliśmy się także na Saharę. Poznaliśmy stroje, które chronią przed słońcem i piaskiem. Mieliśmy okazję wykonać turbany na głowę z bardzo długiego materiału.
Na koniec zajęć Pan podróżnik przygotował dla nas specjalną marokańską zieloną herbatkę z nutą mięty i odrobiną cukru. Była przepyszna.

Bal karnawałowy


Urodziny Kornela W środowe przedpołudnie 24 stycznia 2024 r. w naszym przedszkolu zrobiło się bardzo wesoło. Od samego rana z głośników słychać było żeglarskie szanty. Piąte urodziny Kornela upłynęły nam w iście morskich klimatach. Dzieci składały mu wspaniałe życzenia, za które Kornel pięknie dziękował. Na początku wypłynęliśmy na głębokie wody, było spokojnie, ale później na środku oceanu spotkał nas sztorm. Chwilami było ciężko utrzymać się na powierzchni wody. W czasie urodzin poznaliśmy zasady panujące na statkach a także całą załogę, bez której żaden rejs by się nie udał. Kornel wspaniale dopasowywał atrybuty piratów oraz odszukiwał rzeczy potrzebne na statku. Przedszkolaki zagrały w morską grę, wykonując po drodze różne ćwiczenia gimnastyczne, które wskazywał im jubilat. Obejrzeliśmy film, który odpowiedział nam na pytanie: dlaczego statek nie tonie. Poznaliśmy prawo wyporu, czym pewnie dzieci zaskoczą Panią w szkole ;-) Urodziny były wspaniałe, Kornel oraz jego koledzy i koleżanki wykazywali się ogromną wiedzą na temat różnych statków, znali także historię Titanica oraz pirackie opowieści. Żeglowali na tratwach i małych łupinkach, co sprawiło wszystkim dużo radości!!! 

Urodziny Izy

 23 stycznia 2024 r. we wtorek świętowaliśmy czwarte urodziny Izy. Dziewczynka kocha wszystkie zwierzęta, dlatego tym razem wybraliśmy się na ranczo, gdzie przyglądaliśmy się życiu koni. Dowiedzieliśmy się, że konie rzadko kiedy się kładą, żeby to zrobić muszą poczuć się naprawdę bezpiecznie. Często nawet śpią na stojąco. Dzieci poznały sposoby oraz tempo chodzenia koni (stęp, kłus, galop, cwał) świetnie poruszały się na „swoich rumakach” zgodnie z kodem. W czasie urodzin dowiedzieliśmy się, że konie potrafią pływać. Choć nie są naturalnymi pływakami, to świetnie radzą sobie w wodzie, szczególnie w przypadku, gdy muszą uciekać przed niebezpieczeństwem lub gdy są do tego specjalnie szkolone. Potrafią też rozpoznawać ludzi po głosie. Są w stanie zapamiętać głosy swoich właścicieli i rozpoznać je wśród innych osób. To bardzo mądre zwierzęta. Iza odszukiwała w sali ukryte przez dzieci figurki koni, które zaprowadziła do odpowiednich boksów w stajni. Przyporządkowała im numery zgodnie z kolejnością oraz nakarmiła wszystkie zwierzęta marchewkami. Urodziny były bardzo wesołe a Izabela bardzo szczęśliwa!!!

Warsztaty o bezpieczeństwie

 18 stycznia 2024 r. (w czwartek) nasze przedszkole odwiedziła Pani Ewa z Impresariatu „Zapałka” z bardzo ciekawym Programem Edukacyjno – Profilaktycznym dotyczącym szeroko pojętego bezpieczeństwa. Nasze przedszkole dzięki udziałowi w tym programie otrzymało Certyfikat Bezpiecznej Placówki. Dzieci dowiedziały się wielu praktycznych wskazówek na temat własnego bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu i na drodze. Otrzymały szereg ciekawych porad na temat udzielania pomocy. Dowiedziały się jak zachować się w czasie zgubienia w sklepie, na podwórku itp., jak zachowywać się na jezdni albo w kontakcie ze zwierzętami. Dzieci nauczyły się skutecznego zapamiętywania numeru alarmowego 112. Zajęcia były bardzo ciekawe, utrwaliły przedszkolakom podstawowe zasady bezpieczeństwa.


Kocham Cię Babciu, kocham Cię Dziadku!


Urodziny Karola

12 stycznia 2024 r. świętowaliśmy w przedszkolu urodziny Karola, naszego straszaka. Tematem przewodnim zabawy była archeologia. Na początku wspólnie tłumaczyliśmy co oznacza to słowo i dlaczego nie ma nic wspólnego z dinozaurami. Archeologia to nauka, która na celu ma poznawanie życia ludzi w przeszłości, poprzez odkrywanie przedmiotów czy ruin. Przedszkolaki wiedziały, że poszukiwaniem i badaniem szczątek dinozaurów zajmuje się paleontolog. W trakcie zabawy przenieśliśmy się właśnie na takie wykopaliska. Z tego, co udało nam się znaleźć, odtwarzaliśmy, naczynia czy narzędzia z tamtych lat. Za pomocą lupy żaden szczegół nie umknął uwadze dzieci. Dziennik naszych obserwacji był bardzo bogaty, dzięki temu nie jeden z naszych eksponatów mógłby trafić do muzeum. Bliżej poznaliśmy rezerwat archeologiczny w Biskupinie z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Solenizant miał okazję poczuć się, jak dziecko z tamtych lat, rysując krzemieniem na płytce łupka. Karol narysował przepiękne serce, które na pewno przetrwa do następnych urodzin :)

Przyrodnik w styczniu.

Zima to dla zwierząt niełatwa pora roku i radzą sobie one wtedy na różne sposoby. Część ptaków odlatuje na południe - do Grecji, Włoch, Afryki. Dla niektórych - łabędzi, gili, jerów to Polska jest tym ciepłym krajem na południu i właśnie wtedy możemy je obserwować w większej ilości. Część zwierząt zapada w sen lub głębsza od niego hibernację. Rekordzistami są tutaj popielice, które śpią aż do maja.Trzeci sposób to nagromadzenie zapasów jedzenia - robią tak na przykład wiewiórki czy bobry.


WesołychŚwiąt!


Podróżnik w Mongolii.

 W czwartkowe przedpołudnie 14 grudnia 2023 r. odwiedził nas Pan Podróżnik z bardzo ciekawymi warsztatami. Zaprosił nas do dalekiej Mongolii. W czasie spotkania dzieci miały okazję zobaczyć tamtejsze krajobrazy i przedmioty codziennego użytku. Przedszkolaki mogły pooglądać i dotknąć mongolskie rekwizyty (np. kalendarz mongolski, mongolskie ubrania). Razem z Podróżnikiem zbudowały mongolską jurtę. Poznały zasady jakie w niej panują. Dzieci dowiedziały się jak wygląda życie w kraju, gdzie jest więcej mleka niż wody a to za sprawą dużej hodowli zwierząt gospodarczych. Dowiedziały się jak wygląda „jak” a nawet miały okazję go wydoić. Na koniec zajęć wszystkie dzieci skosztowały mongolskiego tradycyjnego napoju, który składał się z mleka, zielonej herbata, soli i masła. Niektórym tak zasmakował, że prosiły o dokładkę!!!

Przyrodnik- zwierzęta leśne.

 W środę 13 grudnia 2023 r. odwiedził nas ponownie Pan Kamil z bardzo interesującym tematem o życiu zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się jak nazywa się samiec sarny a jak pani jeleniowa? Podczas spotkania rozmawialiśmy o mieszkańcach lasów i łąk. Wiemy, że mogą po sobie zostawiać różne ślady swojej obecności - tropy odciśnięte na śniegu czy w błocie. To po nich najłatwiej rozpoznać kto mieszka w pobliskim lesie. Część zwierząt możemy rozróżnić też po ich odchodach - okrągłe kupy zająca, wydłużone kupy sarny czy krótkie, zaostrzone kupy jelenia to też znaki obecności zwierząt. Obejrzeliśmy modele oraz prawdziwą wypluwkę sowy uszatki i poroże kozła sarny. Na koniec zajęć dopasowaliśmy ślady do różnych zwierząt.

Urodziny Wiktora

 W poniedziałek 11 grudnia 2023 r. kolejny raz świętowaliśmy urodziny. Tym razem obchodził je nasz Wiktorek, który skończył niedawno 4 lata. Oczywiście jak to prawdziwy chłopczyk - Wiktor jest fanem motoryzacji. Urodziny były pełne różnych ciekawostek związanych z samochodami. Poznaliśmy historię pojazdów, obejrzeliśmy film o samochodach przyszłości, zaznajomiliśmy się z różnymi rodzajami pojazdów (były samochody osobowe, furgonetki, ciężarówki a nawet pojazdy specjalistyczne i budowlane. Wiktor wspaniale dopasowywał określone pojazdy do miejsca ich poruszania się czy to na lądzie, czy w powietrzu lub na wodzie. Nie miał z tym żadnych problemów. Omówiliśmy sobie także zasady bezpiecznego poruszania się w pobliżu ulicy. Wiktor wcielił się w rolę policjanta, który kierował ruchem. Chłopiec wykazał się dużym sprytem odgadując różne rodzaje samochodów tylko za pomocą zmysłu dotyku, ani razu się nie pomylił!Wychodziło mu to doskonale. Urodziny były bardzo wesołe i upłynęły nam bardzo szybko!!!

Urodziny Adama

 W środę 6 grudnia 2023 r. odbyły się 5 urodziny Adasia. Chłopczyk bardzo zafascynowany jest światem przyrody, dlatego urodziny nie mogły być o innej tematyce. Na początku zabawy zastanawialiśmy się, co skrywa ziemia. Obserwowaliśmy świat w ogromnym słoju wyobrażając sobie, czy poszczególne warstwy ziemi, piasku, żwiru mogą być domem dla licznych żyjątek. Okazuje się, że jedna czwarta gatunków na Ziemi żyje w glebie. W łyżeczce ziemi ogrodowej może znajdować się 10 tysięcy gatunków bakterii i grzybów (czyli miliony osobników). Gdyby organizmy żyjące w ziemi przestały istnieć, to życie na powierzchni również. Adaś próbował wydobyć z „ziemi” różne robaczki. Pokazywał dzieciom jak zwinnie pokonać przeszkody. Poznaliśmy różne owady, pajęczaki, dżdżownice. Spróbowaliśmy utkać sieć zwinnie jak pająki. Adaś wykazał się umiejętnością doskonałego przeliczania i dopasowywania pszczół do konkretnych kwiatów, zgodnie z liczbą kropek na ich płatkach. Urodziny były bardzo udane. Adam otrzymał wspaniałe życzenia urodzinowe, częstując dzieci słodkościami.

Urodziny Stasia

We wtorkowe przedpołudnie 5 grudnia 2023 r. wesoło bawiliśmy się na czwartych urodzinach Stasia. Chłopczyk bardzo lubi dinozaury, dlatego przenieśliśmy się w czasy pradawne, w których to właśnie owe stworzenia żyły. Stasiu wcielił się w poszukiwacza śladów dinozaurów, odkopywał je skrupulatnie jak prawdziwy paleontolog. Udało mu się to znakomicie. Pośród skamieniałości i muszelek odszukał też kilka gatunków dinozaurów. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o życiu tych gadów np., że żyły w zupełnie innym świecie niż ten, który znamy dziś. Współczesne kontynenty były wówczas połączone w jeden prakontynent nazywany Pangeą. I to właśnie był świat, w którym zaczęły żyć dinozaury. Dinozaury wyginęły ok. 65 milionów lat temu. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę wyginięcia dinozaurów powszechnie uznaje się uderzenie asteroidy. Istnieją też inne teorie. Dinozaury mogły wyginąć na skutek wybuchu superwulkanu lub wielu mniejszych erupcji wulkanicznych. Mogło to być powiązane z kolejną teorią o wyginięciu dinozaurów, czyli znacznym ochłodzeniem klimatu (do którego mogło dojść z powodu zakrycia słońca ogromnymi chmurami z pyłu). Dzieci także miały swoje zdanie na ten temat. Urodziny były bardzo udane i rozbudziły naszą ciekawość poznawania świata!

Teatr Eden "Legenda o Świętym Mikołaju"

  Poniedziałek 4. 12. 2023 r. przywitał nas piękną, choć bardzo mroźną słoneczną pogodą. Nasze przedszkole odwiedzili nasi przyjaciele z Teatru Eden. Artyści zaprezentowali naszym podopiecznym spektakl teatralny pt. „Legenda o św. Mikołaju”. Aktorzy w bardzo przystępny i zarazem zabawny sposób opowiedzieli prawdziwą historię życia Mikołaja, zanim został biskupem oraz świętym. Fantastyczny kunszt aktorski wzbogacony piękną scenografią oraz atrakcyjnymi strojami sprawiły, że dzieci z zapartym tchem śledziły losy tytułowego Mikołaja. Ideą spektaklu było ukazanie dzieciom ponadczasowych wartości czynienia dobra, jako bezinteresownego działania na rzecz innych ludzi. I właśnie tę prawdę aktorzy podkreślili na zakończenie występu. Dzieci były bardzo zaangażowane w przedstawienie, które przygotowało ich na przyjście Świętego Mikołaja.

Mikołajki

 

Andrzejkowe czary mary

 

Urodziny Wiktorii

 Choć za oknem pierwszy śnieg, to w naszym przedszkolu piękna kolorowa łąka, nad którą fruwały barwne motyle. A to za sprawą piątych urodzin Wiktorii, które odbyły się w środę 22 listopada 2023 r. Dziewczynka chciała przyjrzeć się z bliska życiu tych owadów. 
W czasie urodzin poznaliśmy cykl życiowy motyla. Wiemy, że wykluwa się on z jajeczka jako gąsienica a potem przepoczwarza się tworząc kokon, który opuszcza już jako piękny motyl, czego doświadczyła Wiktoria zawinięta w naszą kolorową chustę. Po opuszczeniu kokonu otrzymała piękne skrzydełka, by stać się motylem. 
Dowiedzieliśmy się, że motyle zamieszkują praktycznie wszystkie kontynenty prócz Antarktydy. Są bardzo delikatne i krótko żyją. 
Zachwycają nas pięknymi barwami. Dzieci zamieniały się w tańczące motylki, wyszukiwały ukryte emblematy różnokolorowych motyli ukrytych w sali. 
Wiktoria układała je od najmniejszego motylka do największego, zgodnie z kolejnością ułożonych gąsienic. Urodziny były udane, dzieci życzyły Wiktorii dużo radości i zdrowia!!!

Urodziny Ali

 20 listopada 2023 r. w poniedziałek mimo, że za oknem deszcz i plucha to u nas w przedszkolu wesoła zabawa. Było to spowodowane piątymi urodzinami Alicji, która bardzo chciała je mieć w tematyce muzycznej i bardzo rozśpiewanej. Z tego powodu przenieśliśmy się do magicznej krainy, w której mieszkańcy całymi dniami śpiewali, grali na instrumentach i tańczyli. Poznaliśmy różne gatunki muzyczne od muzyki rozrywkowej do poważnej. Tańczyliśmy wesoło oraz graliśmy na instrumentach. Dzieci miały okazję posłuchać wybitnych, utalentowanych śpiewaków takich jak Luciano Pawarotti, Andrea Bocieli, Andrzej Lampert czy Katarzyna Oleś Blacha i Iwona Socha. Przedszkolaki były pod wrażeniem jak można modulować swoim głosem. Przeprowadziliśmy lekcje oddychania i ćwiczenia dykcji, bardzo zabawnie to brzmiało. Urodziny były bardzo udane. Alicja wykazała się świetną pamięcią muzyczną oraz wyczuciem rytmu. Dzieci ochoczo częstowały się słodkościami, składając przy tym piękne życzenia urodzinowe. 

Blaszany Bębenek

 14 listopada 2023 r. we wtorek odwiedziła nasze przedszkole zaprzyjaźniona grupa teatralna „Blaszany Bębenek” z przedstawieniem pt. „Podróże Baltazara Gąbki”.
Była to historia Smoka Wawelskiego, który na polecenie króla Kraka wyruszył do krainy deszczowców aby odszukać porwanego wybitnego naukowca Baltazara Gąbkę. W podróż wraz ze smokiem wyruszył kucharz Bartłomiej Bartolini. Nie spodziewali się jednak, że ktoś będzie chciał im przeszkodzić w wędrówce przez co następuje szereg zabawnych i pouczających zdarzeń. W przedstawieniu wykorzystano zmieniające się kurtyny imitujące pięć różnych pomieszczeń, piosenki zaśpiewane na żywo oraz zabawy z dziećmi. Przedszkolaki były zachwycone tym widowiskiem.

Ceramika

W poniedziałkowy poranek 13 listopada 2023 r. odwiedzili nas plastycy z pracowni ceramicznej „Mali Twórcy”, którzy zaznajomili nas z metodami pozyskiwania gliny i tworzenia w tym materiale. Przedszkolaki z uwagą słuchały jak należy postępować krok po kroku, aby praca była dobrze wykonana. Dzieci były zachwycone zajęciami, mogły swobodnie bawić się gliną, wycinać wzory oraz stworzyć piękne, niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Dowiedzieli się także sporo o szkliwieniu, wypalaniu gliny i dodatkowym zdobieniu.

Przyrodnik w listopadzie

 W środę 8 listopada 2023 r. z kolejną wizytą odwiedził nas Pan Kamil. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zwierzętach, którymi interesują się naukowcy herpetolodzy. To bardzo trudna nazwa, której nie potrafiliśmy nawet powtórzyć. Oglądaliśmy przepiękne zdjęcia przedstawiające gady i płazy. Wiemy, że wśród płazów bez ogona oprócz żab żyją u nas jeszcze podobne do nich kumaki, ropuchy, grzebiuszki i rzekotki. Wiemy też jak nazywają się cztery żyjące u nas gatunki węży i jak długa jest żyjąca w Ameryce południowej anakonda. Na końcu zajęć pokolorowaliśmy dwie traszki - to niewielkie płazy z ogonami, które z wyglądu bardzo przypominają jaszczurki. Zajęcia były bardzo interesujące.

Urodziny Julki

Poniedziałkowy poranek 30 października 2023 r. zaczął się dla nas bardzo miło, za sprawą czwartych urodzin Juleczki. Dziewczynka wymarzyła sobie urodziny prawdziwej księżniczki. 
Dlatego przyozdobiliśmy salę najpiękniejszymi księżniczkami Disneya. Nie mogło zabraknąć oczywiście najważniejszej postaci dla Julki, czyli Belli z bajki o „Pięknej i Bestii”. Obejrzeliśmy film o tym jak zostaje się księżniczką, królową albo księżną. 
Okazuje się, że tytuły te, choć brzmią podobnie, oznaczają zupełnie kogoś innego. Juleczka zamieniła się na moment w „Dzwoneczka” z bajki o „Piotrusiu Panu”, czarowała dzieci, które „znikały” zakryte chustą, następnie wszyscy odgadywali kogo brakuje. 
Była również królewną na tronie, do której podążali dzielni rycerze na koniu, niosąc pierścień dla Julci. Dzieci dopasowywały królewskie atrybuty do ich cieni. Zabawa była bardzo udana! Nie zabrakło także słodkości, którymi Julcia częstowała przedszkolaków składających jej piękne życzenia. Kto wie, może spełnią się wszystkie najskrytsze życzenia naszej księżniczki Julii.  

Urodziny Lidki

 W środowy poranek 25 października 2023 r. wesoło bawiliśmy się na 4 urodzinach Lidzi.   
Dziewczynka bardzo lubi kotki, dlatego w czasie zabawy mieliśmy okazję dowiedzieć się różnych ciekawostek o życiu tych zwierząt. Wiemy już, że są kotki domowe oraz dzikie, które żyją na wolności, daleko stad, albo w zoo. 
Rozmawialiśmy o tym czym żywią się te czworonogi, co lubią robić w ciągu dnia oraz gdzie możemy je zobaczyć. Nie zabrakło również kocich bohaterów bajek tj. Kot w butach, Garfield, Kot Sylwester, Kot Tom i wielu innych. Słuchaliśmy też wierszy opowiadających o kotkach. 
Dzieci w czasie zabawy doskonale naśladowały przeróżne koty. Potrafiły biegać zwinnie jak gepardy albo smacznie spać jak kot domowy, któremu czynność ta potrafi zająć nawet 18 godzin na dobę. Polowały na myszy, które chowały się sprytnie w norkach. Wszystkim podobało się brzmienie „kociej muzyki”, która nas bardzo rozbawiła. Lidia częstowała dzieci słodkościami a dzieci składały dziewczynce ładne i miłe życzenia urodzinowe. Zabawa była bardzo udana.

Urodziny Zuzi

 W środowy poranek 18 października 2023 r. odbyły się w naszym przedszkolu pierwsze urodziny w tym roku szkolnym. 
Była to zabawa urodzinowa naszej nowej koleżanki Zuzanki, która skończyła 3 lata. 
Dziewczynka wybrała temat o najlepszym przyjacielu człowieka, którym oczywiście jest pies. 
Zuzia uwielbia bajkę o „Psim patrolu”, dlatego nie mogło być inaczej. 
W czasie urodzin mieliśmy okazję poznać wesołe i śmieszne szczeniaki oraz różne psie rasy. 
Zuzia układała puzzle, dopasowywała liczbę piesków do ich bud oraz odszukiwała ukryte elementy układanki. Urodziny były bardzo wesołe. 
Dowiedzieliśmy się bardzo ważnej rzeczy, jak należy zachowywać się w kontaktach z psami. 
Poznaliśmy bezpieczną pozycję oraz sposoby ochrony przed atakiem agresywnego psa. Zuzia otrzymała wspaniałe życzenia urodzinowe od wszystkich przedszkolaków, którzy życzyli jej wielu uśmiechów i wspaniałej zabawy oraz mnóstwa prezentów!!!

Zajęcia przyrodnicze

 W środowy poranek 11 października nasze przedszkole odwiedził pan przyrodniki. Tym razem odbyliśmy podróż w głąb ziemi. Zajrzeliśmy do modelu naszej planety - znamy już jej trzy warstwy - jądro, płaszcz i skorupę. Dowiedzieliśmy się, że budujące skorupę ziemską skały zbudowane są z minerałów i że nauka zajmująca się skałami, budową ziemi to geologia. Obejrzeliśmy kilka różnych minerałów - m. in. zoizyt, fluoryt, ametyst, kwarc, lapis lazuli i obsydian. Na koniec pokolorowaliśmy własne minerałowe kolorowanki, nadając im przepiękne barwy!

Podróżnik - Ale Meksyk.

W czwartkowe przedpołudnie 5 października 2023 r. nasze przedszkole odwiedził Pan Podróżnik. Pierwsze zajęcia w tym roku poświęcone były Meksykowi. 
Mieliśmy okazję poznać legendę o powstaniu kraju. Obejrzeliśmy przepiękne zdjęcia ogromnych agaw i tego, co można z nich zrobić. 
Mieliśmy możliwość powąchać różne papryczki i przyprawy kuchni meksykańskiej. Mogliśmy pobawić się etnicznymi zabawkami, przymierzyć oryginalne sombrera i stroje z Meksyku. 
W czasie zajęć mieliśmy okazję poznać tradycje związane z Dniem Zadusznym, Świętem Matki Bożej z Guadalupe i Bożym Narodzeniem. 
Pan Podróżnik opowiadał nam o wulkanach, piramidach i o kalendarzu Azteków, zajęcia były niesamowite! Przez zabawę, muzykę, barwne rekwizyty i żywe opowieści przybliżyliśmy sobie pejzaż i kulturę tego kraju. Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć o Mongolskiej Jurcie.

Spacer do parku

 Środa 4 października 2023 r. to Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji wybraliśmy się do pobliskiego parku w celu poszukiwania i obserwowania przyrody. Niestety udało nam się tylko dostrzec jedną wiewiórkę, która szybko i zwinnie uciekła przed nami na drzewo. Za to mieliśmy okazję obserwować liczne ptaki, które szukały pożywienia. Wyprawa była bardzo udana, ponieważ w parku znajduje się ścieżka edukacyjna, dzięki której poznaliśmy różne drzewa tj. dąb, kasztanowiec czy brzozę do której mocno się przytulaliśmy. Dzieci szukały odpowiednich liści i przykładały je do drewnianego wzorca. Było mnóstwo radości z eksplorowania przyrody!

Muzeum Przyrodnicze

   3 października 2023 r. we wtorek wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ znajdującego się przy ul. Gronostajowej 5 w Krakowie. 
Mieliśmy okazję obejrzeć ekspozycję „Zwierzęta i człowiek w przyrodzie” po której oprowadzała nas Pani przewodnik. 
Opowiadała nam bardzo ciekawe historie związane z życiem zwierząt, które oglądaliśmy. Dowiedzieliśmy się, co mogło wpłynąć na wymieranie niektórych gatunków jak np. zlodowacenia, a także jak dochodzi do przemieszczania się różnych gatunków między kontynentami. 
Zajęcia były bardzo ciekawe. Widzieliśmy dzikie zwierzęta w ich naturalnych środowiskach, słuchaliśmy ich odgłosów. 
Dzieci bardzo uważnie słuchały tego, o czym opowiadała Pani, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i swoją wiedzą. Mamy nadzieję wybrać się do muzeum ponownie na kolejną ciekawą wystawę.
Przyrodnik

Przyrodnik

 W środę 27 września odwiedził nas Pan przyrodnik - Kamil. Do naszego przedszkola przyniósł ogromny teleskop, co było dużym zaskoczeniem dla przedszkolaków. Na pierwszych w tym roku zajęciach przyrodniczych przypomnieliśmy sobie nazwy i kolejność planet układu słonecznego oraz zapoznaliśmy się z budową teleskopu, która różni się od budowy lunety czy lornetki, gdyż posiada zamiast soczewki zwierciadło czyli lustro. Każde dziecko mogło spojrzeć przez teleskop, poznać jego części oraz dowiedzieć się do czego służy. Pokolorowaliśmy też rysunek, który pokazuje różnice w wielkości wybranych planet. Wiemy już, które z nich dostrzeżemy na niebie gołym okiem. Jesteśmy ciekawi czego dowiemy się na kolejnych zajęciach w październiku!!! 
dzień przedszkolaka

Dzień Przedszkolaka

W środowy poranek 20 września 2023 r. świętowaliśmy „Dzień Przedszkolaka”. Była to nasza pierwsza uroczystość w tym roku. Wszyscy ubraliśmy się na pomarańczowo, aby swoim ubiorem nawiązać do zbliżającej się pory roku – jesieni. Przygotowałyśmy dla dzieci specjały związane z tym kolorem. Były różne owoce, warzywa, które ze smakiem próbowały dzieci. Dzieci poznały dynię oraz różne jej odmiany. Wiedzą już, że dynia może być jadalna albo ozdobna. Każdy przedszkolak wybrał sobie swoją dynię o nietypowym kształcie a potem ją pomalował farbami. W tym dniu wesoło bawiliśmy się do piosenek z repertuaru dziecięcego. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności w czasie segregowania i liczenia przedmiotów. Mogły wykazać się sprytem w czasie zbioru marchewek oraz swoją gibkością w zabawach tanecznych z pomarańczowymi wstążkami i bibułkami. Największą frajdę sprawiła dzieciom zabawa kolorową chustą. Wszystkie dzieci na koniec zostały nagrodzone dyplomami oraz pamiątkowymi medalami z okazji Dnia Przedszkolaka.
Rok szkolny 2023/2024

"„Śpiewam, tańczę i maluję – jak dorosnę świat zawojuję!". .” ""Drodzy Rodzice, przed nami kolejny rok ciekawych zajęć, zabaw, wyzwań oraz wydarzeń. 
Pragniemy przekazać dzieciom wszystko to, co zgromadziłyśmy przez kilkanaście lat naszej pracy z dziećmi. Kierując się naszym doświadczeniem chcemy, żeby dzieci czuły się dobrze w naszym przedszkolu i to zawsze jest nadrzędnym celem w naszej pracy. 
Dlatego chcemy, aby każdy przedszkolak znalazł działalność w której będzie realizował swoje zainteresowania i pasje. 
W roku szkolnym 2023/2024 będziemy rozwijać talenty dzieci poprzez różnorodną działalność na wielu płaszczyznach. Będziemy zachęcać dzieci do poznawania środowiska przyrodniczego w cyklu spotkań z Panem Przyrodnikiem. Ponieważ poznawanie przyrody dostarcza dziecku wiele możliwości przeżywania nowych doznań i wzbogacania wiedzy, sprzyja także rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych, dziecko uczy się odczuwania i podziwiania piękna przyrody, a także uzewnętrzniania uczuć. 
Dziecko powinno oglądać, szukać, zbierać, porządkować, porównywać, mierzyć, liczyć, obserwować, badać i eksperymentować jak najczęściej jest to możliwe. Tylko dzięki tym działaniom ma szansę w pełni poznać otaczający je świat. Obserwując przyrodę, dziecko dokonuje szeregu operacji umysłowych, takich jak: analiza, synteza, porównanie, poszukiwanie cech różniących i wspólnych, aż wreszcie dochodzi do uogólnienia, które jest podstawą tworzenia pojęć przyrodniczych o charakterze ogólniejszym. W związku z tym, zamierzamy nadal umożliwiać dzieciom poznawanie przyrody razem z Panem Kamilem a także w dalszym ciągu będziemy kontynuować spotkania z podróżnikami, którzy przedstawią nam nowe zakątki świata. 
W tym roku przybliżą nam Meksyk, Mongolię, magiczne Maroko, Szkocję oraz zabiorą nas do Indiańskiej Wioski. Dzieci uwielbiają poznawać nowe kultury, są otwarte i gotowe na nowe przygody. W tym roku szczególny nacisk położymy na rozwijanie twórczości plastycznej, która odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka i jest jedną z ważniejszych form jego działalności w wieku przedszkolnym. Poza funkcją zabawową pełni również istotną rolę w rozwijaniu sfery poznawczej i wychowawczej. 
Działalność plastyczna jest podstawową formą uczenia się dziecka oraz przekazywania wiedzy na temat swojego otoczenia: czego w nim doświadczyło, co wprawiło w zachwyt, co zwróciło jego uwagę. Dzięki ekspresji plastycznej przedszkolak zdobywa doświadczenie, uczy się stawiania pytań i jednocześnie odpowiadania na nie, uczy się myśleć i kojarzyć. Nawiązuje kontakt z bliskimi mu osobami i przekazuje to, co dla niego jest najważniejsze. W efekcie prace plastyczne wykonane przez dziecko kryją w sobie bogactwo wypowiedzi o nim samym. Przedstawiają realny i fantastyczny świat widziany oczyma dziecka. Ukazują jego emocje, marzenia, lęki czy pragnienia. Dla dziecka jego własna twórczość jest przede wszystkim źródłem radości, dobrej zabawy i zaangażowania. Dziecko tworząc rozwija różne umiejętności, w tym twórczą inicjatywę, pomysłowość, uczy się wiary we własne siły i możliwości twórcze. Jednocześnie uspokaja się, odpręża i rozładowuje napięcia emocjonalne i mięśniowe. Kolejnym naszym zamierzeniem na ten rok jest zachęcanie dzieci do obcowania z muzyką poprzez codzienny kontakt z muzyką poważną, rozrywkową oraz zajęciami rytmicznymi i tanecznymi, które prowadzą dla nas doświadczone instruktorki. 
Muzyka towarzyszy dzieciom od pierwszych chwil życia, a tak naprawdę nawet dużo wcześniej, dlatego należy wplatać ją do codziennych czynności jak najczęściej. Aby rozwój małego dziecka przebiegał harmonijnie należy wszystkie działania równoważyć i pozwalać dzieciom czerpać z całego wachlarza możliwości, jakie tylko są dostępne. W naszym przedszkolu dzieci mają stały kontakt z językiem angielskim, który prowadzi doświadczona nauczycielka P. Gabrysia poprzez wesołą zabawę, pląsy i piosenki. Język angielski jest wdrażany podczas codziennych czynności oraz zajęć porannych i popołudniowych. Pozwala to na osłuchanie się z językiem, które w przyszłości zaowocuje na pewno chęcią do dalszej nauki. 
W dalszym ciągu będziemy uroczyście obchodzić urodziny każdego dziecka w przedszkolu, ponieważ dzieci bardzo czekają na tę chwilę, by móc bawić się ze swoimi rówieśnikami. Będziemy poznawać świat zgodnie z oczekiwaniami dziecka, bo ważne jest podążanie za dzieckiem i jego aktualnymi zainteresowaniami, aby czuło się ono ważne, słuchane i rozumiane.  
W naszym przedszkolu propagujemy ideę „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”, staramy się zachęcać dzieci do ćwiczeń gimnastycznych oraz zdrowego odżywiania się. Częstego przebywania na powietrzu bez względu na pogodę. Korzystamy z naszego ogrodu na pobliskich działkach, z boiska sportowego albo spacerujemy. 
Nie zabraknie nam w ciągu roku różnych wydarzeń, będziemy zapraszać do nas grupy teatralne, zorganizujemy ciekawe warsztaty, odwiedzi nas Św. Mikołaj, pojedziemy na wycieczkę, zorganizujemy występ, aby zaprezentować swoje umiejętności i wiele innych niespodzianek!!! Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania przyczynią się do wszechstronnego rozwoju Państwa dzieci, które będą ciekawe świata, odpowiedzialne za siebie i innych oraz będą potrafiły czerpać radość ze zwykłej zabawy o której często zapominamy my dorośli, starając się wyposażać dzieci w coraz to nowsze i ciekawsze zajęcia, zapominając o istocie dzieciństwa, jaką jest zabawa!

Katarzyna Skóra Marzena Simińska.
Szukaj