Logo
Aktualności przedszkola w Krakowie

Szanowni Rodzice!

W związku z zamknięciem przedszkola z powodu pandemii, każdemu z Państwa prześlemy link do przestrzeni chmurowej. Na dysku znajdziecie Państwo na bieżąco aktualizowane materiały dydatkyczne.

Rok szkolny 2019/2020„„Jedynie dzieci wiedzą, czego szukają...” (Antoine de Saint Exupery)

Przed nami kolejny rok pełen wyzwań, poszukiwania odpowiedzi na wiele pytań, wspaniałej zabawy, radości ale czasem także trudnych sytuacji, które będzie trzeba rozwiązać. Każdy rodzic, opiekun powinien pamiętać o tym, że należy rozwijać nie tylko zdolności intelektualne swojego dziecka, ale także jego inteligencję emocjonalną. Jest to niezwykle ważne, ponieważ doświadczenia uczuciowe i emocjonalne, jakie zdobywa ono w tym okresie, będą rzutowały na całe jego późniejsze życie. Emocje przedszkolaka obejmują różne zachowania i stany emocjonalne. Uczucia dziecka w tym okresie mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne, a jego zadaniem jest rozróżnianie tych stanów emocjonalnych, dlatego w tym roku postaramy się poruszyć wiele kwestii związanych z przeżywaniem i oswajaniem emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Rozwój emocjonalny dziecka w okresie przedszkolnym jest procesem, w którym muszą uczestniczyć rodzice, wskazując mu poprawne zachowania i pomagając przezwyciężyć negatywne odczucia emocjonalne. W okresie przedszkolnym wszystkie emocje dziecka są ważne, ponieważ każda z nich uczy je czegoś nowego. Emocje pozytywne motywują go do działania, a negatywne stanowią coś w rodzaju mechanizmu obronnego. Rozwój emocjonalny dziecka zakłada bowiem naukę rozróżniania i selekcji emocji. Dziecko musi wiedzieć, jakie zachowania emocjonalne są dobre, a jakie złe. Istotne jest zapewnianie dziecka, że zawsze może ono liczyć na pomoc i opiekę rodziców, opiekunów. Dzięki temu zaspokojona zostaje potrzeba bezpieczeństwa dziecka.

Małe dzieci mają naturalną ciekawość świata, dlatego tak ważne jest dla nas pokazanie dzieciom chociaż małego wycinka ogromnej rzeczywistości, która je otacza. Chcemy aby mały człowiek mógł doświadczać wszystkiego co jest mu bliskie, a zarazem uczyć go, że istnieje coś więcej niż tylko „co tu i teraz”. W tym roku będziemy kontynuować cykl spotkań „Małego odkrywcy”. W dalszym ciągu pragniemy zaznajomić dzieci z kulturą, krajobrazem, zwyczajami panującymi w różnych regionach i zakątkach Polski. Chcemy razem z dziećmi doświadczać tego co nieznane. Chcemy poznać zwierzęta i roślinność danego regionu, jak również poznać przemysł charakterystyczny dla danego miejsca, język itp. Mamy nadzieję, że Państwo chętnie włączą się w cykl spotkań i zaszczycą nas swoją obecnością podczas zajęć, przekazując dzieciom mały fragment ciekawego zakątka Polski. Chcemy poznać wielkie miasta tak ważne dla rozwoju Polski, jak również malutkie wsie charakteryzujące się rękodziełem lub inną ciekawą działalnością, bardzo lokalną ale o globalnym znaczeniu dla innych. Wszystkie wiadomości zdobyte przez dzieci przyczynią się do poszerzania horyzontów, do budzenia i rozwijania naturalnej ciekawości, która stanie się fundamentem dla dalszej rozbudowy światopoglądu dzieci. Tak ważne jest budowanie tożsamości narodowej od samego początku, aby móc dalej przekazywać wiedzę i historię o naszym kraju, o którym często zapominamy w dorosłym życiu. Mamy nadzieję, że obcowanie z folklorem, tradycjami i zwyczajami różnych regionów Polski, będą dla dzieci dobrą zabawą, dzięki której będą mogły stawać się małymi odkrywcami. Niech spontaniczna ciekawa zabawa i chęć odkrywania będą motorem napędowym, naszych wspólnych działań. Bo przecież tak miło zamienić się na chwilę w walczącego rycerza czy piękną księżniczkę, zatańczyć ciekawy regionalny taniec a czasami wyczarować coś z niczego. Realizując cykl takich spotkań, każde dziecko stanie się bogatsze o nowe wiadomości i umiejętności z otaczającego najbliższego środowiska. Poprzez cykl spotkań, stworzymy „mapę” najciekawszych miejsc w Polsce. Każde dziecko zostanie wyposażone w swój niepowtarzalny, jedyny album, tworzony własnoręcznie z pomocą Państwa i nauczycieli przez cały rok. Będzie to pewnego rodzaju mała „Encyklopedia odkrywcy” a zarazem pamiątka wspaniale przeżytych chwil w przedszkolu.

Aby jak najlepiej poznawać świat przyrody, nadal będziemy spotykać się z panem przyrodnikiem z Fundacji Jaku. Zajęcia przyrodnicze zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych małych odkrywców, którzy są bardzo ciekawi świata. Poznawanie przyrody dostarcza dziecku wiele możliwości przeżywania nowych doznań i wzbogacania wiedzy, sprzyja także rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych, dziecko uczy się odczuwania i podziwiania piękna przyrody, a także uzewnętrzniania uczuć. Dziecko powinno oglądać, szukać, zbierać, porządkować, porównywać, mierzyć, liczyć, obserwować, badać i eksperymentować. Tylko dzięki tym działaniom ma szansę w pełni poznać otaczający je świat. Umożliwimy to dzieciom w cyklu zajęć „Eksperymenty i doświadczenia”, które będą prowadzone w przedszkolu.

W dalszym ciągu będziemy uroczyście obchodzić urodziny każdego dziecka w przedszkolu, ponieważ dzieci bardzo czekają na tę chwilę, by móc bawić się ze swoimi rówieśnikami. Będziemy poznawać świat zgodnie z oczekiwaniami dziecka, bo ważne jest podążanie za dzieckiem i jego aktualnymi zainteresowaniami, aby czuło się ono ważne, słuchane i rozumiane.

Chcemy także w tym roku zachęcić dzieci do obcowania z muzyką poprzez codzienny kontakt z muzyką poważną, rozrywkową oraz zajęciami rytmicznymi. Także poprzez propagowanie słuchania muzyki na żywo, podczas koncertów przygotowanych przez Mobilną Filharmonię z Rzeszowa, która będzie odwiedzać nasze przedszkole w ciągu roku. Muzyka towarzyszy dzieciom od pierwszych chwil życia, a tak naprawdę nawet dużo wcześniej, dlatego należy wplatać ją do codziennych czynności jak najczęściej. Aby rozwój małego dziecka przebiegał harmonijnie należy wszystkie działania równoważyć i pozwalać dzieciom czerpać z całego wachlarza możliwości, jakie tylko są dostępne.

W naszym przedszkolu dzieci mają codzienny kontakt z językiem angielskim, który jest wdrażany podczas codziennych czynności oraz zajęć porannych i popołudniowych. Pozwala to na osłuchanie się z językiem, które w przyszłości zaowocuje na pewno chęcią do dalszej nauki.

W przedszkolu propagujemy ideę „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”, staramy się zachęcać dzieci do ćwiczeń gimnastycznych oraz zdrowego odżywiania się. Częstego przebywania na powietrzu bez względu na pogodę.

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania przyczynią się do wszechstronnego rozwoju Państwa dzieci, które będą ciekawe świata, odpowiedzialne za siebie i innych oraz będą potrafiły czerpać radość ze zwykłej zabawy o której często zapominamy my dorośli, starając się wyposażać dzieci w coraz to nowsze i ciekawsze zajęcia, zapominając o istocie dzieciństwa, jaką jest zabawa!

Katarzyna Skóra

Marzena Simińska© 2008 Moje Przedszkole ABC |