Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

AKTUALNE GALERIE

ARCHIWUM

Urodziny Amelki.

W środę 18 maja 2022 r. wesoło bawiliśmy się na 4 urodzinach Amelki. W czasie urodzin radośnie bawiliśmy się do naszych ulubionych piosenek. Dowiedzieliśmy się gdzie mieszkają nasi rówieśnicy, jakie są różnice w wyglądzie poszczególnych dzieci. Dowiedzieliśmy się w co lubią się bawić dzieci na innych kontynentach. Na dużej mapie próbowaliśmy odszukać miejsca z których pochodzą dzieci. Rozmawialiśmy o ich języku, kraju i kulturze. Było bardzo ciekawie. Uświadomiliśmy sobie, że wszystkie dzieci na świecie – niezależnie od tego, skąd pochodzą, jak wyglądają oraz jakim językiem mówią – tak naprawdę potrzebują tego samego: rodzinnego ciepła, miłości, akceptacji, a także przyjaciół i dużo zabawy. I nie każdy musi być taki sam – tak samo wyglądać, mieć taki sam gust czy mówić takim samym językiem. Ta prosta prawda wydaje się oczywistością, ale codzienność uczy nas, że – niestety – nie zawsze tak jest. Dlatego uczmy się od przedszkola być tolerancyjnymi wobec innych. Poznaliśmy także zapomniane zabawy z czasów przedszkolnych Pani Kasi i Marzenki, bawiliśmy się w „Ojca Wirgiliusza”, „Chodzi lisek koło drogi”, „Ulijankę” itp. Urodziny były bardzo udane i mogłyby trwać w nieskończoność, ponieważ wszyscy lubimy się bawić!!!

57 57 57 57
57 57 57 57
57 57 57 57
57 57 57 57
Urodziny Ali.

W środę 11 maja 2022 r. świętowaliśmy 7 urodziny Ali. Dziewczynka od pewnego czasu opowiadała nam, że marzy o małym przyjacielu. Myśli, że niedługo w jej domu może pojawić się malutki przyjaciel króliczek. Postanowiłyśmy przygotować dla Ali urodziny poświęcone zagadnieniom związanym z posiadaniem zwierzątka – czyli miłemu obowiązkowi, któremu należy sprostać. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się jak należy opiekować się króliczkiem, co lubi jeść, jakie ma usposobienie itp. Każdy domyśla się, że króliki mogą szczęśliwie przeżyć na diecie z marchewki, ale nie jest to do końca prawdą. Bowiem na wolności, króliki nie jedzą warzyw korzeniowych – wolą chrupać na zielono: chwasty, trawy i koniczyny. Dowiedzieliśmy się, że króliki mruczą, gdy są zadowolone. Różnią się od kociaków mruczących, mruczenie królika brzmi prawie jak lekkie chrupanie. Zwierzątka te potrzebują dużo przestrzeni i mają określone miejsca, gdzie lubią jeść, spać i korzystać ze swojej toalety tak jak ludzie. Są zwierzętami społecznymi. Ważne jest, aby króliczki bawiły się dużą ilością zabawek, gryzaków. Wydawać by się mogło, że małe zwierzątko to mały kłopot, jednak okazuje się, że bycie opiekunem małego futrzaka wymaga ogromnej odpowiedzialności i silnych nerwów, ponieważ jak to gryzonie lubią schrupać co nieco i nie pilnowane potrafią narobić szkody. Ala rozważa teraz pozostanie opiekunką małego kotka... ;-) Zabawa urodzinowa była bardzo udana!!!

56 56 56 56
56 56 56 56
56 56 56 56
56 56 56 56
Teatr Stańczyk.

6 maja 2022 w piątkowe przedpołudnie odwiedzili nas aktorzy z Teatru Stańczyk z przepięknym przedstawieniem pt. „Gąsienica Matylda – co piszczy w trawie”. Inspiracją do napisania bajki była historia o brzydkim kaczątku, choć zakończenie jest zupełnie inne. Bajka jest pełna morałów dotyczących samoakceptacji. Tytułowa gąsienica Matylda, aby stać się przepięknym motylem musi najpierw zrozumieć, że jej pięknem nie są kolorowe skrzydła, ale jej zachowanie i jej wnętrze. Przedszkolaki dzięki obejrzanemu spektaklowi na pewno zrozumiały, że każdy z nas jest inny, ale każdy posiada wyjątkowe, niepowtarzalne cechy, które sprawiają, że każdy jest piękny. Dodatkowym atutem była sceneria i piękne kostiumy aktorów, którzy wcielali się w rolę mieszkańców łąki: konika polnego, pszczółki, pająka, motyla i komara. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom.

55 55 55 55
55 55 55 55
55 55 55 55
55 55 55 55
Urodziny Kuby.

W środę 4 maja 2022 r. odbyły się 6 urodziny Kubusia. Tematyka zabawy była bardzo rozrywkowa, chłopiec zapragnął zgłębić tajniki bycia DJ. Było to dla nas nie lada wyzwaniem. W czasie urodzin Kuba wcielił się w rolę doskonałego wodzireja, który niczym nie speszony prowadził zabawę. Zachęcał swoich kolegów do wykonywania tanecznych figur. Świetnie radził sobie z mikrofonem, wydając co raz to nowe polecenia taneczne. Na przedszkolnej konsoli pokazywał jak miksuje się muzykę. W czasie urodzin dowiedzieliśmy się jak wygląda miejsce pracy DJ, co należy zrobić, aby zostać DJ, jaki sprzęt potrzebny jest do miksowania muzyki. Wspólnie bawiliśmy się do remiksów bajkowych utworów a także poznaliśmy różne gatunki muzyczne:rap, pop, techno, dance itp. Uczyliśmy się tworzyć rytm, bit i dokładaliśmy do tego kroki. Dzieci pozakładały na siebie śmieszne gadżety: peruki, okulary, opaski, było bardzo zabawnie i kolorowo! Kuba częstował przyjaciół słodkościami, a dzieci składały mu piękne życzenia. Zabawa mogłaby trwać bez końca!!!

54 54 54 54
54 54 54 54
54 54 54 54
54 54 54 54
Urodziny Maciusia.

W środę 27 kwietnia 2022 r. wesoło bawiliśmy się na trzecich urodzinach Maciusia. Tematem zabawy były pociągi. Maciuś dzielnie wcielił się w rolę zawiadowcy, który zapowiadał odjazdy pociągów z różnych peronów. Następnie sam mógł zostać maszynistą, który poprowadził pociąg osobowy, nie zderzając się z pociągiem ekspresowym ani towarowym. W czasie urodzin mogliśmy podziwiać najszybsze pociągi świata oraz te bardzo nowoczesne. Mieliśmy okazję zaglądnąć do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie na długości 3,5 km torów udało się tu zgromadzić aż 150 zabytkowych pojazdów szynowych. Są to parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony oraz pojazdy specjalistyczne. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem zabaw. Opowiadały radośnie, gdzie i kto miał już okazję podróżować tym środkiem lokomocji. Pomarzyliśmy także o zbliżających się wakacjach i możliwości wyruszenia pociągiem w daleką drogę np. nad morze. Urodziny były bardzo udane, dzieci składały Maciusiowi przepiękne życzenia życząc mu zdrowia, szczęścia i samych radości!!!

53 53 53 53
53 53 53 53
53 53 53 53
53 53 53 53
Przyrodnik.

W poniedziałek 25 kwietnia 2022 r. odwiedził nas Pan Kamil z kolejnymi ciekawymi warsztatami, tym razem poruszyliśmy tematykę zdrowia i bardzo ważnego składnika a mianowicie rozmawialiśmy o krwi. Dowiedzieliśmy się na zajęciach z czego składa się nasza krew, jakie są zadania białych i czerwonych krwinek, płytek krwi i osocza. Kto nas chroni a kto roznosi tlen i wszystko co potrzebne naszemu ciału. Podczas warsztatów poznaliśmy budowę krwi, wiemy też czym jest serce i czym różni się jego budowa u różnych zwierząt. Na chwilę sami mogliśmy zostać płytkami krwi i zasklepić zranioną żyłę. Płytek krwi dotyczyła też nasza praca plastyczna. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane tą tematyką i zadawały mnóstwo pytań!

52 52 52 52
52 52 52 52
52 52 52 52
52 52 52 52
Urodziny Oliwki.

W piątek 15 kwietnia 2022 r. bawiliśmy się na ptasich urodzinach Oliwki. Dziewczynka świętowała swoje 6 urodziny. Przedszkole zamieniło się w ptaszarnię, wszędzie było mnóstwo ptaków w różnych kolorach. W czasie zabaw dowiedzieliśmy się, że ptaki to jedne z nielicznych stworzeń, które mają zdolność aktywnego lotu, a nie tylko szybowania mimo iż słyną ze zdolności do fruwania, to część z nich jest tak zwanymi nielotami, które nie latają. Przykładem takich ptaków jest pingwin, kiwi, czy struś. Ptaki tę umiejętność zawdzięczają pneumatycznymi kościom – są puste w środku, a dzięki temu niezwykle lekkie – mocne mięśnie skrzydeł, wolny metabolizm. Mieliśmy okazję na chwilę zamienić się w wybrane ptaki, szukaliśmy swoich gniazd. Mogliśmy zobaczyć najmniejsze koliberki, olbrzymie strusie, przepiękne pawie oraz wielobarwne papugi. Wesoło bawiliśmy się w rytm ptasich melodii. Oliwka przemieniła się w pawia a także wiodła prym w układaniu i rozwiązywaniu ptasich quizów. Urodziny były bardzo udane!!! Dzieci składały Oliwii przepiękne życzenia.

51 51 51 51
51 51 51 51
51 51 51 51
51 51 51 51
Urodziny Krzysia.

W środę 13 kwietnia 2022 r. świętowaliśmy 5 urodziny Krzysia. W tym dniu chłopiec wcielił się w rolę pirata. Częstował nas wszystkich słodkimi łupami, które pewnie udało mu się przechwycić w ostatniej morskiej bitwie. Piratem była osoba, która w celu rabunkowym napadała na różne statki na morzu. Poruszali się oni swoim okrętem, a następnie maksymalnie zbliżali się do potencjalnego ciekawego dla nich łupu i napadali. Za najbardziej niebezpieczne miejsca pod względem piractwa uchodzą Karaiby, Zatoka Adeńska i Cieśnina Malakka. Na urodzinach dowiedzieliśmy się co jeszcze skrywają te stare rybackie kutry. Wesoło bawiliśmy się w rytm żeglarskich piosenek. Dzieci pod okiem Krzysia miały okazję przygotować okręt do rejsu: szorowały pokład, układały towary w pakowni, mocowali żagle itd. Oglądaliśmy film „Dlaczego statek nie tonie” oraz widzieliśmy zatopione okręty. Urodziny były bardzo udane.

50 50 50 50
50 50 50 50
50 50 50 50
50 50 50 50
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego.

W piątek 8 kwietnia 2022 r. wybraliśmy się do krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Ogród Botaniczny UJ założono dawno temu w 1783 r. dlatego można w nim znaleźć wiele interesujących, starych okazów roślin. Najokazalszym jest tzw. "Dąb jagielloński" - dąb szypułkowy, którego wiek wynosi ok. 220 lat. Mogliśmy go zmierzyć sznurem i zobaczyć ile dzieci musi go przytrzymać. W podobnym wieku są dwa "Derenie Śniadeckiego", pod którymi przechodziliśmy zwiedzając ogród przemieszczają się główną alejką. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, stoi najstarsza polska robinia akacjowa. Ponad 150-letnie sagowce można znaleźć w szklarni Jubileuszowej, ponad 100 lat ma także palma (daktylowiec kanaryjski) dominująca w wyższej części szklarni zimowej w kompleksie Victoria. Dzieciom bardzo podobały się palmy oraz rośliny mięsożerne. Uwagę zwracały również przepiękne storczyki, które miały przepiękne barwy. Mieliśmy okazję zwiedzić muzeum w którym znajdowały się największe nasiona świata. Wycieczka była bardzo ciekawa, pogoda nam dopisała, więc wszyscy byli zadowoleni.

49 49 49 49
49 49 49 49
49 49 49 49
49 49 49 49
Urodziny Gosi.

W środę 6 kwietnia 2022 r. odbyły się 6 urodziny Małgosi. Dziewczynka wybrała bardzo pasujący do aktualnej pory roku temat – kwiaty. Nasze przedszkole zamieniło się w piękną, wiosenną łąkę. Na urodzinach dowiedzieliśmy się do czego właściwie kwiatom są potrzebne kolory? Kwiaty roślin zapylanych przez owady są najczęściej kolorowe – im bardziej jaskrawe, tym lepiej. Wyróżniają się wówczas na tle zieleni, przywabiając w ten sposób pszczoły, trzmiele i wielu innych latających sprzymierzeńców. Kwiaty często również nęcąco pachną. Gosia zamieniła się na moment w pszczółkę, która fruwała między kwiatami, zapylając je. Wiemy już, że jeżeli kwiat nie zostanie zapylony, to roślina nie wytworzy nasion ani owoców. Kwiaty roślin wiatropylnych nie muszą się tak „wysilać”, mogą więc być niepozorne i słabo widoczne, np. zielone. Mogliśmy zobaczyć także rośliny mięsożerne, które wabią owady a potem się nimi żywią. Urodziny były bardzo udane i wesołe. Dzieci składały Małgosi przepiękne życzenia. Poczuliśmy dzisiaj prawdziwą wiosnę.

48 48 48 48
48 48 48 48
48 48 48 48
48 48 48 48
Tropiciele w Warszawie.

W środę 30 marca 2022 r. w cyklu „Mali Tropiciele poznają Polskę” odwiedziliśmy naszą stolicę – Warszawę. Wysłuchaliśmy Legendy o Warsie i Sawie od których pochodzi nazwa miasta Warszawa. Na Rynku Starego Miasta znajduje się pomnik Syrenki, która według jednej z legend broni miasta w podzięce za uratowanie jej z rąk kupca który ją porwał. Co ciekawe Syrenka jest też w herbie Warszawy do którego trafiła w I. połowie XIV w. Po zajęciach pokolorowaliśmy herb. Zobaczyliśmy Pałac Kultury i Nauki. Poznaliśmy bardzo ciekawe miejsca tj. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Domków dla Lalek, Centrum Pieniądza. Dzieci były zachwycone tymi miejscami i chętne by w najbliższej przyszłości zobaczyć je na żywo.

47 47 47 47
47 47 47 47
47 47 47 47
47 47 47 47
© 2008 Moje Przedszkole ABC |