Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

ARCHWIUM GALERII

Warsztaty przyrodnicze.

W środę odwiedził nas pan Kamil z ciekawymi zajęciami o pustyniach. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o Saharze, pustyni Gobi, na której odkryto kości dinozaurów, czy Atakamie- najsuchszej na ziemi. Już wiemy, że piaszczyste pustynie to ergi a kamieniste i skaliste to hamady. Pan przyrodnik stworzył nam namiastkę Sahary, na której umieścił zwierzęta zamieszkujące te trudne tereny. Przedszkolaki wiedziały jaką funkcję pełni garb u wielbłąda i odgadły, że fenek – pustynny lisek ma uszy, które działają jak chłodnica. Roślinność rosnąca na pustyni jest bardzo wytrwała i odporna na wysokie temperatury. Przykładem mogą być kaktusy. Dzieci doskonale się bawiły przy okazji zdobywając wiedzę o naszym pięknym świecie.

42 42 42 42
42 42 42 42
Szóste urodziny Tosi.

W dniu dzisiejszym z okazji urodzin Antosi wybraliśmy się na zupełnie inny kontynent do tropikalnej dżungli oraz gorącej Afryki. Dowiedzieliśmy się, że dżungla to las tropikalny, który występuje na obszarach o bardzo gorącym i wilgotnym klimacie (Indie, Ameryka Południowa, Afryka). Charakteryzuje ją wielkie bogactwo drzew, znajduje się w niej mnóstwo lian, krzewów i bogate runo, które jest wynikiem dużego zacienienia. Zamieszkiwana jest przez wiele gatunków dzikich zwierząt tj. małpy człekokształtne, goryle nizinne, szympansy, antylopy, lamparty, nietoperze, jaszczurki, tygrysy, świnie leśne i rzeczne, koty marmurkowe, kameleony, słonie azjatyckie, nosorożce, małpiatki, lemury, bażanty, węże, żółwie, jaszczurki, żaby, stonogo, patyczaki, ślimaki, a nawet piękne motyle. Na urodzinach było bardzo zabawnie i wesoło. Dzieci wcielały się w różne zwierzęta, naśladowały ich sposoby poruszania się. Antosia porywała do tańca wszystkie dzieci w zabawnym wężyku lub jako królowa papug rozbawiała wszystkich. Jak to zwykle na urodzinach nie zabrakło ciekawych życzeń i pysznego tortu!!!

41 41 41 41
41 41 41 41
41 41 41 41
Bal karnawałowy.

Zapraszamy do kółeczka, gdzie krąży balon jak piłeczka. Dzisiaj dobry humor mamy – jak się przywitamy? W ten sposób rozpoczęliśmy Balonowy Bal Karnawałowy. Każde dziecko musiało pokazać jakiś ruch na przywitanie. Od razu zrobiło nam się miło i wesoło. Następnie rozpoczęła się prezentacja pięknych przebrań. Na balu zawitały piękne księżniczki, super bohaterzy, pan policjant a także różne zwierzęta. Był lisek, kotek, dinozaur, pszczółka, papuga, łabędzie, paw i myszka a nawet żyrafa. Wszystkie postaci zostały przeniesione do Balonowej Krainy za pomocą magicznej kolorowej chusty. W krainie tej wysłuchaliśmy wiersza D. Geller „Balonik”. Każde dziecko otrzymało swój balonik z którym już od tej pory się nie rozstawało. Tańczyliśmy, pląsaliśmy oraz wykonywaliśmy przeróżne figury z balonami. Zajadaliśmy się słodkościami i owocami. Następnie każde dziecko ozdabiało swój balon różnymi ozdobami z papieru kolorowego (wcześniej przygotowanymi przez dzieci). Każdy balon od tej chwili stał się niepowtarzalny! Obejrzeliśmy także zawody balonowe oraz maszynę do produkcji balonów. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe.

40 40 40 40
40 40 40 40
40 40 40 40
40 40 40 40
40 40 40 40
40 40 40 40
Antosia-Mały Odkrywca.

W tym tygodniu naszym odkrywcą została Antosia C. zabrała nas w podróż na północ naszego kraju do Trójmiasta. W środę nasze przedszkole odwiedzili rodzice Antosi oraz jej dwie siostry: Ola i Marysia. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Trójmiasto to trzy połączone ze sobą miasta:Gdańsk, Sopot i Gdynia, które leżą nad Zatoką Gdańską nad Morzem Bałtyckim. Nie da się tam nudzić nawet po sezonie. Oglądaliśmy bardzo ciekawą galerię zdjęć z wyjazdu rodziny. Dowiedzieliśmy się czym jest port, oglądaliśmy różne statki, które w nim cumowały. Dowiedzieliśmy się także, że w Gdańsku znajduje się stocznia, w której buduje się statki. Również w tym mieście jest przepiękna starówka. Antosi bardzo podobała się Fontanna Neptuna. W Porcie w Gdyni zacumował wielki żaglowiec Akademii Morskiej „Dar Młodzieży”, był to pierwszy żaglowiec zbudowany w Polskiej Stoczni. Dziewczynka opowiadała także o swoim pobycie w Akwarium Morskim oraz w Centrum Nauki Eksperyment. Najmniejszym miastem Trójmiasta jest Sopot. Podziwialiśmy najbardziej znane miejsce jakim jest Molo. Ma ono prawie pół kilometra długości, na jego końcu znajduje się przystań dla jachtów. Podróż z Antosią była bardzo ciekawa, na pamiątkę dziewczynka rozdała każdemu dziecku malutkie muszelki, które zbierała na plaży. A widok morza sprawił, że zatęskniliśmy za wakacjami!

39 39 39 39
39 39 39 39
39 39 39 39
Warsztaty przyrodnicze.

W dniu dzisiejszym odwiedził nas Pan Kamil z bardzo ciekawymi warsztatami o pasożytach. Dowiedzieliśmy się, że istnieją pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Pasożytem zewnętrznym jest np. huba, która rozrasta się na pniach drzew i czerpie z niego pożywienie. Ale także znane nam już wszystkim komary czy kleszcze, które przyczepiają się do naszego ciała. Pasożyty wewnętrzne trafiają do naszych ciał np. z zanieczyszczonych piaskownic, z surowego mięsa, zabrudzonych owoców itp. Dlatego warto pamiętać o prawidłowej higienie mycia rąk po zabawie na dworze. Glista ludzka, tasiemce czy bruzdogłowce to pasożyty wewnętrzne, które bytują w naszym ciele. Bruzdogłowiec to największy pasożyt, który potrafi osiągnąć długość 12 m w ciele człowieka. Dzieci były bardzo ciekawe preparatów, które przyniósł Pan Kamil, oglądaliśmy kleszcze, tasiemca, glistę ludzką i myślę, że dzieciom na długo pozostaną te obrazy w pamięci i nie będą zapominać już o umyciu rąk!!!

38 38 38 38
38 38 38 38
38 38 38 38
Urodziny Liliany.

W dniu dzisiejszym wesoło bawiliśmy się na urodzinach Liliany. Dziewczynka chciała dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu kotów. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele kocich ras: kot perski, bengalski rosyjski, brytyjski i wiele, wiele innych. Ale nie wszystkie kotki są miłe i puszyste. Są też dzikie koty, które zamieszkują odległe terytoria. Poznaliśmy pumę, rysia, tygrysa, lwa, lamparta i dowiedzieliśmy się, że są o wiele większe od naszych domowych pupili. Koty uwielbiają spać, przesypiają ok 16-18 godzin... zaraz po spaniu najbardziej lubią mruczeć. Każdy kotek ma 12 wąsów. Uwielbiają wdrapywać się na różne przeszkody jednak, gdy wdrapią się na drzewo, czasami nie potrafią z niego zejść. Kocie serduszko bije blisko dwa razy szybciej niż ludzkie. Wbrew pozorom mleko nie jest dobre dla kotów. Można je podawać małym kotkom, gdy nasi ulubieńcy dorosną powinny odstawić mleko. Wszystkie kotki lubią za to mięsne przysmaki. A przedszkolaki uwielbiają słodkości, dlatego zajadały się pysznym torcikiem.

37 37 37 37
37 37 37 37
37 37 37 37
Urodziny Idy.

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy 6 urodziny Idy. Nasza solenizantka ma wiele zainteresowań. Przeniosła nas do krainy niedźwiedzi. Mieliśmy okazję przyjrzeć się tym ssakom z bliska. Porównywaliśmy wygląd niedźwiedzia brunatnego, polarnego i pandy. Przypomnieliśmy sobie różnice między niedźwiedziem a misiem pluszowym. Dzieci uwielbiają maskotki a solenizantka w szczególności. Jednak w prawdziwym życiu nie moglibyśmy się przytulić do tak dużego drapieżnika. Niedźwiedź brunatny ma łagodne usposobienie, nie atakuje człowieka, wręcz go unika, jednakże sprowokowany może być groźny. Dzieci bardzo dobrze wiedziały jak się zachować przy bliskim spotkaniu z niedźwiedziem. Na moment solenizantka zamieniła się w niedźwiedzia grizzly i próbowała wystraszyć dzieci, które były bardzo dzielne. Po posileniu się wspaniałym tortem udaliśmy się w podroż tropiąc gawry. Dzieci wspaniale szykowały się do snu zimowego. Myślę, że każdy niedźwiedź byłby zadowolony z tak dobrze przygotowanego legowiska.

36 36 36 36
36 36 36 36
36 36 36 36
Dzień Babci i Dziadka.

35 35 35 35
35 35 35 35
35 35 35 35
W Muzeum Etnograficznym.

We czwartek odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne. Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych warsztatach zimowych. Dowiedzieliśmy się między innymi, że nazwa ostatniego miesiąca w roku pochodzi od słowa gruda. W języku staropolskim oznaczało ono zamarzniętą, twardą ziemię, którą trudno było zaorać. Do dziś mówi się, że coś „idzie jak po grudzie”, czyli przychodzi ciężko, z wielkim trudem. Styczeń to z kolei miesiąc na styku Starego i Nowego Roku. Jego nazwa jest związana z imieniem Janusa – rzymskiego boga przejść i początków. Luty to miesiąc krótki, ale często bardzo mroźny i srogi. W dawnej polszczyźnie słowo luty oznaczało coś zimnego, szczypiącego, nieprzyjemnego – jak zmarznięte dłonie po zimowym spacerze bez rękawiczek. Zwiedziliśmy starodawną izbę, dowiedzieliśmy się w jaki sposób radzono sobie z tą trudną porą roku. Na koniec warsztatów malowaliśmy na szybce okiennej mroźne wzory, które były widoczne tylko w świetle latarki. Czekamy już na kolejne warsztaty wiosenne.

34 34 34 34
34 34 34 34
34 34 34 34
Urodziny Karola.

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy 6 urodziny Karola. Do zabawy porwała nas hiszpańska muzyka, która towarzyszyła nam od samego rana. Nasz solenizant bardzo lubi grać w różne gry planszowe i zamarzył sobie aby właśnie one była tematem przewodnim jego urodzin. Karol jest świetnym biznesmenem i bardzo dobrze sobie radzi w grze monopoli. Postanowiliśmy zamienić się w odkrywców i pobawić planszówkami co jest niezwykle ciekawe jeśli włączymy do tego naszą wyobraźnię a tego dzieciom nie brakuje. Dowiedzieliśmy się, że pierwszy projekt gry Monopoli powstał ponad 100 lat temu. Jak się okazuje gry zawsze były bardzo popularne. W Mezopotamii odkryto grę, która pochodziła z około 2600 roku p.n.e. Oglądaliśmy pionki zrobione z mosiądzu, szkła, miedzi. Dzieci były pod wrażeniem ich wyglądu i doszły do wniosku, ze są o wiele ciekawsze niż te które teraz mamy w grach, plastikowe. Karol wspaniale objaśniał dzieciom zasady gier, co w nich powinno się znajdować i dlaczego muszą być kompletne żeby w nie grać. Dzieci w grupach same stworzyły planszówki, w które później zagraliśmy. Zabawom nie była końca a czekał na nas jeszcze przepyszny tort, który wszystkim bardzo smakował. To był bardzo udany dzień, każdy znalazł coś dla siebie i świetnie się bawił.

33 33 33 33
33 33 33 33
33 33 33 33
Mobilna Filharmonia- ""Z Nowym Rokiem tanecznym krokiem"".

W poniedziałek nasze przedszkole odwiedzili po raz kolejny muzycy z mobilnej Filharmonii z cudownym koncertem pt. „Z nowym rokiem, tanecznym krokiem”. Poznaliśmy tańce związane z karnawałem: sambę, salsę oraz tango. Muzycy zaprezentowali nam utwory, które często towarzyszą nam w czasie karnawałowych zabaw na całym świecie. Nie zabrakło też muzycznych niespodzianek, a mianowicie mogliśmy usłyszeć w latynoskim brzmieniu wielkie dzieła Mozarta i Beethovena. Bardzo nam się podobały nowe aranżacje. Podczas koncertu rozbrzmiewały perkusyjne rytmy, które sprawiały, że nogi same rwały się do tańca :-).

32 32 32 32
32 32 32 32
© 2008 Moje Przedszkole ABC |