Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

ARCHWIUM GALERII

Urodziny Marianki.

We wtorek 30 listopada odbyły się czwarte urodziny Marianny. Pasją dziewczynki ostatnio stały się tramwaje. Dlatego postanowiliśmy zgłębić temat komunikacji miejskiej w Krakowie i nie tylko. Dowiedzieliśmy się, że tramwaj może poruszać się zarówno w ruchu mieszanym, po szynach wbudowanych w jezdnię, jak i po wydzielonych torowiskach, również z odcinkami całkowicie bezkolizyjnymi lub podziemnymi. Tramwaje są zazwyczaj krótsze i lżejsze niż tradycyjne pociągi, a ich konstrukcja przystosowana jest do poruszania się po mieście, niemniej wiele rozwiązań w zakresie wykorzystywanych technologii i infrastruktury jest bardzo podobnych. Niektóre tramwaje przystosowane są również do poruszania się po klasycznej sieci kolejowe – są to tzw. tramwaje dwusystemowe. Sieć tramwajowa obejmuje najczęściej obszar pojedynczego miasta; spotykane są jednak sieci obsługujące zarówno obszary podmiejskie jak i duże aglomeracje. Dowiedzieliśmy się, że tramwajem warto podróżować, aby przemieścić się z jednego do drugiego miejsca. Jest to zdrowsze dla naszej planety Ziemi, niż poruszanie się samochodami i o wiele szybsze, ponieważ tramwaje posiadają swój oddzielny tor. Wesoło bawiliśmy się do tramwajowych piosenek próbując poruszać się jak po szynach. Oglądaliśmy pierwsze tramwaje jak i te bardziej nowoczesne. Urodziny były bardzo udane!!!

19 19 19 19
19 19 19 19
19 19 19 19
19 19 19 19
Andrzejkowe czary-mary.

W poniedziałek 29 listopada w przedszkolu odbył się bal andrzejkowy. Na zabawie nie zabrakło nikogo, były piękne księżniczki, motylki, biedronka, wojownicy, bohaterowie kreskówek itd. Sala mieniła się wieloma barwami wyczarowanymi z kolorowej kuli. Atmosfera była tajemnicza tak jak tajemnicze są wróżby andrzejkowe, które mogliśmy poznać. Andrzejki obchodzone są w Polsce w wigilię świętego Andrzeja - czyli między 29 a 30 listopada. Popularnością w Europie cieszą się już od kilkuset lat, a ze względu na odbywające się wtedy wróżby i zabawy, święto to uznawane jest za jedno z najciekawszych i najbardziej magicznych. Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych z pewnością zalicza się lanie wosku przez klucz, obieranie jabłka, a także wysypywanie szpilek na stół. Przedszkolaki również mogły zakręcić magicznym kołem i przekonać się co spotka ich w najbliższej przyszłości. Wszyscy dumnie prezentowali swoje stroje. Zabawa była bardzo udana!!!

18 18 18 18
18 18 18 18
18 18 18 18
18 18 18 18
Święto Pluszowego Misia.

25 dzień listopada to dzień długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci z powodu jednego z milszych świąt obchodzonych w przedszkolu Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Przedszkolacy przynieśli do przedszkola swoje pluszaki z którymi wesoło się bawili.

17 17 17 17
17 17 17 17
17 17 17 17
17 17 17 17
Urodziny Wiktorii.

W środę 24 listopada wesoło bawiliśmy się na trzecich urodzinach Wiktorii. Dziewczynka bardzo lubi zwierzątka, dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o tych czworonożnych przyjaciołach człowieka. Koty to fascynujące stworzenia, które wzbudzają zachwyt już od Starożytności. Wciąż nie poznaliśmy wszystkich ciekawych faktów z ich życia i wiele informacji wciąż pozostaje niewyjaśnionych, ale dzisiaj poznaliśmy ich część. Wiemy już, że wszystkie koty to straszne śpiochy, przesypiają nawet 18 godzin w ciągu doby. Kot widzi najlepiej na odległość od dwóch do sześciu metrów. Natomiast przedmioty położone bezpośrednio przed jego pyszczkiem mogą pozostać niezauważone. Aby orientować się w przestrzeni, zwierzęta te korzystają z włosów czuciowych, czyli wibrysów. Wibrysy są bardzo czułymi włosami czuciowymi. Dopełniają kocie zmysły i pozwalają zwierzętom na doskonalenie umiejętności łowieckich. Wbrew pozorom nie znajdują się jedynie na pyszczku kota, ale także na jego łapkach i pomiędzy palcami. Dzięki urodzinom Wiktorii mogliśmy się przyglądnąć różnym rasom a także pobawić się jak małe kocięta. Urodziny były bardzo udane!!!

16 16 16 16
16 16 16 16
16 16 16 16
16 16 16 16
Teatr Stańczyk.

Również w środę nasze przedszkole odwiedził Teatr „Stańczyk” z zimową opowieścią o niesfornym reniferku, który marzy o tym, aby urosły mu piękne rogi. Rudi, bo tak nazywał się główny bohater, nie jest przykładnym reniferem, ponieważ nie zawsze mówi prawdę, bywa samolubny i brakuje mu odwagi. Jak wiadomo każdemu, kto interesuje się światem zwierząt, Renifery są zawsze odważne, prawdomówne i pomocne. Nasz Rudi wyrusza w podróż, aby dorosnąć, ponieważ myśli, że dzięki temu wyrośnie mu piękne poroże. Renifer nie wie, że dorosłość nie polega na wieku, ani na porożu, a na postępowaniu w odpowiedni sposób. Rudi na swojej drodze spotyka wiele ciekawych, zimowych stworzeń, niektóre są mądre inne śmieszne, a jeszcze inne groźne. Każda ze spotkanych postaci pomaga głównemu bohaterowi zrozumieć, że aby mieć poroże musi nauczyć się postępować w sposób godny renifera. Dopiero kiedy Rudi nauczy się mówić prawdę, pomagać innym i odnajdzie w sobie odwagę stanie się prawdziwym Reniferem, a poroże będzie jego nagrodą. Oczywiście w końcu dowiaduje się jak należy postępować, by być dobrym reniferem.

15 15 15 15
15 15 15 15
15 15 15 15
15 15 15 15
Urodziny Ali.

W środę 17 listopada odbyły się trzecie urodziny Alusi. Wspaniale wpisały się w nasz artystyczny tydzień, w którym to rozmawiamy o sztuce i sposobach jej wyrażania. Wcześniej dowiedzieliśmy się sporo o różnych muzeach (poznaliśmy muzeum zabawek, muzeum etnograficzne i muzeum przyrodnicze) a w czasie urodzin przenieśliśmy się do barwnego świata kolorów, by następnego dnia porozmawiać o pracowni malarskiej. Był to wspaniały wstęp do dalszych zabaw. Ala wykazała się znajomością wszystkich kolorów, a jej koledzy określali, gdzie znajdziemy dany kolor np. w przyrodzie. Bawiliśmy się wesoło do piosenek z naszą śliczną kolorową chustą animacyjną uwielbianą przez dzieci. Przedszkolaki składały Alicji piękne życzenia a dziewczynka z radością częstowała wszystkich słodkościami. Urodziny były bardzo udane i kolorowe!!!

14 14 14 14
14 14 14 14
14 14 14 14
14 14 14 14
Przyrodnik.

W poniedziałek odwiedził nas Pan Kamil z ciekawymi zajęciami przyrodniczymi na temat kamuflażu zwierząt. Podczas zajęć poznaliśmy owady które świetnie kamuflują się za pomocą kształtu i koloru - patyczaki, straszyki i liśćce. Mogliśmy je nawet zobaczyć na żywo w przedszkolu! Wiemy też już, że w Polsce świetnie ukrywającymi ptakami są bąk i bączek, których pióra mają kolor przypominający suche trzciny. Ptaki też żyją bowiem nad jeziorami. Dowiedzieliśmy się też, że wbrew temu co słyszymy prawie wszystkie kameleony nie zmieniają koloru by dopasować się do otoczenia. To ich sposób na porozumiewanie się z innymi kameleonami. Zajęcia były niezwykle ciekawe, mamy nadzieję, że do kolejnych zajęć czas szybko upłynie!!!

13 13 13 13
13 13 13 13
13 13 13 13
13 13 13 13
Mobilna Filharmonia.

W dniu 10 listopada 2021 r. nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Mobilnej Filharmonii z cudownym koncertem pt. „Warszawskie dzieci - śpiewamy powstańcze piosenki”. Koncert wspaniale wpasował się w przeddzień tak ważnego święta dla każdego Polaka, dlatego było to niezwykłym przeżyciem dla nas wszystkich. Razem z muzykami mogliśmy wspominać bohaterów walczących o naszą wolność. Usłyszeliśmy piosenki, które zagrzewały do walki podczas powstania warszawskiego tj. „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Sanitariuszka Małgorzatka”. Poznaliśmy historię dzielnych harcerzy i walczącego niedźwiedzia Wojtka, który miał cechy żołnierskie i stał się przyjacielem polskich żołnierzy.

12 12 12 12
12 12 12 12
12 12 12 12
12 12 12 12
Z małym Tropicielem zwiedzamy Kraków.

W środę 27 października rozpoczęliśmy cykl spotkań „Mali Tropiciele zwiedzają Polskę”. Zwiedzanie naszego pięknego kraju rozpoczęliśmy od naszego miasta, czyli Krakowa. Dowiedzieliśmy, że Kraków jest miastem wielu zabytków, których nie sposób zliczyć, dlatego skupiliśmy się tyko na kilku z nich. Poznaliśmy: Barbakan, Bramę Floriańską, Sukiennice, Rynek Krakowski, Kościół Mariacki oraz nasz przepiękny Zamek na Wawelu wraz ze Smoczą Jamą. Dzieci podróżowały po przedszkolnej sali od zabytku do zabytku, dzieląc się informacjami z własnych doświadczeń, wycieczek po Krakowie itp. Dowiedziały się wielu ciekawych informacji np. że Kraków był dawną stolicą Polski a w Kościele Mariackim w wieży znajduje się hejnalista, który wygrywa co godzinę Hejnał Mariacki, melodia zawsze zostaje wstrzymana, co jest symbolem zabicia strzałą trębacza, który chciał ostrzec mieszkańców gdy zbliżał się wróg. Dowiedzieliśmy się, że na Wawelu pochowanych jest wielu polskich królów. Natomiast wiemy, że Zamku strzeże smok, który zionie ogniem. Mieliśmy także okazję obejrzeć tradycyjne tańce krakowskie w wykonaniu zespołu ludowego Mazowsze ze słynnym krakowiakiem na czele. Sami tez mogliśmy zatańczyć do ludowych przyśpiewek. Oglądaliśmy przepiękne tradycyjne stroje męskie i damskie. Poznaliśmy także historię obwarzanka. Spotkanie było bardzo ciekawe. Nie możemy doczekać się już następnego spotkania.

11 11 11 11
11 11 11 11
11 11 11 11
11 11 11 11
Przyrodnik - witaminy.

W poniedziałek 18 października odwiedził nas Pan Kamil z ciekawymi warsztatami dotyczącymi roli witamin w naszym odżywianiu. Dowiedzieliśmy się, że witaminy należą do składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania żywego organizmu. Organizm człowieka - poza pewnymi wyjątkami - nie jest w stanie sam witamin wytwarzać, muszą być one dostarczane w pożywieniu. Poznaliśmy rolę witaminy A, C, D i K. Wiemy już które pokarmy są ich źródłem. Witaminy stanowią budulec kości, zębów, skóry i włosów, biorą udział w wielu procesach metabolicznych, regulują gospodarkę wodno – elektrolitową czy kwasowo – zasadową w organizmie. Dlatego po zajęciach każdy przedszkolak obiecywał, że będzie się zdrowo odżywiać.

10 10 10 10
10 10 10 10
10 10 10 10
10 10 10 10
Pasowanie na Przedszkolaka.

W Dniu Edukacji Narodowej 14 października 2021 r. nasze najmłodsze dzieci zostały przyjęte oficjalnie do naszej przedszkolnej rodziny. Serdecznie powitaliśmy w naszym gronie Amelkę S., Amelkę D., Adasia, Alicję, Basię, Ewę, Gaję, Kacperka, Nikolę, Wiktorię, Witusia, podczas uroczystego pasowania. Maluchy zostały z radością przywitane przez starszych kolegów, którzy przygotowali dla nich wesołe wierszyki. Wszyscy wspólnie zatańczyli, zagrali i wesoło się bawili. A najmłodsi uroczyście złożyli przysięgę:

My małe dzieciaki,

Bardzo grzeczne przedszkolaki

Wiemy, co czynić nam wypada

Więc każdy dziś przyrzeczenie składa.

Ja prawdziwy przedszkolak

Chętnie będę się uczył

Grzecznie się bawił

I nikomu kłopotów nie sprawiał.

Radość i dumę rodzicom przyniosę,

By uśmiech zagościł na ich twarzach

Witamy Was w naszym gronie!!!!

9 9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9
9 9 9 9
© 2008 Moje Przedszkole ABC |