Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

AKTUALNE GALERIE

ARCHIWUM

Urodziny Antosi.

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy 7 urodziny Antosi. Wraz z solenizantką przenieśliśmy się do morskich głębin. Oglądaliśmy przepiękną rafę koralową, która jest domem dla wielu stworzeń morskich. Dowiedzieliśmy się, że rafa to nic innego, jak masywny podwodny grzbiet lub wał utworzony z nagromadzonych szczątków morskich organizmów (w przypadku rafy koralowej - z korali). Do najbardziej niezwykłych mieszkańców rafy koralowej należą same koralowce. Ale na rafie mieszkają, też ryby a w bajkach syreny, które najbardziej interesowały dziewczynkę. Antosia z ochotą przemieniła się w taka syrenę, usiadła na kolorowej rafie gdzie pływała po całym oceanie. Dziewczynka z dużym zaangażowaniem brała udział w zabawach, śmiała się i była bardzo szczęśliwa. Bardzo podobał jej się film o dziewczynie, która zakłada na nogi syreni ogon i pływa w morskich głębinach. Wraz z przedszkolakami przypomnieliśmy sobie legendę o Warszawskiej Syrence i historyjkę obrazkową solenizantka ułożyła bezbłędnie. Wesoło tańczyliśmy i skakaliśmy z chustą animacyjną, którą dzieci wprost uwielbiają. Dopełnieniem urodzin był pyszny syrenkowy tort, który dzieciom bardzo smakował.

79 79 79 79
79 79 79 79
79 79 79 79
Urodziny Witka.

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy piąte urodziny Witusia. Poznaliśmy razem z chłopcem wiele gatunków węży, które zamieszkują cały świat, jedynie nie występują na Antarktydzie. W Polsce także żyją węże, mamy ich aż 5 gatunków: gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów, żmija zygzakowata. W Brazylii znajduje się „Wyspa węży”, na której żyje mnóstwo gatunków tych stworzeń i badacze nie wiedzą do tej pory, dlaczego właśnie tą wyspę sobie upodobały. Około 20 % wszystkich węży jest jadowitych. U niejednego wywołują gęsią skórkę, ale Witek nie dał po sobie poznać ani strachu ani lęku. Wręcz pałał ogromną radością oglądając ciekawostki o życiu tych zwierząt. Razem z chłopcem wesoło bawiliśmy się przy rytmach skocznej muzyki oraz poznawaliśmy świat zwierząt. Wiemy już, że węże są mięsożerne, jedzą małe zwierzęta, jajka oraz wszystko to, co mogą połknąć w całości. Dowiedzieliśmy się także, że węże mają rozszczepiony język dzięki czemu jednocześnie odczuwają węch i smak. Pokryte są skórą z łuskami, którą zrzucają od 1 – 4 razy w roku. Są gibkie i bardzo szybkie i nieprzewidywalne, dlatego budzą w nas strach. Ale nie u wszystkich, czego dowodem był nasz dzielny solenizant!!!

78 78 78 78
78 78 78 78
78 78 78 78
Urodziny Ali.

W dniu dzisiejszym cudownie bawiliśmy się na królewskim dworze w którym to, na tronie zasiadła księżniczka Alicja. Dziewczynka zaczarowała naszą salę w prawdziwą salę balową z najpiękniejszego pałacu. Dowiedzieliśmy się, że od dalekiego kraju Kwitnącej Wiśni, aż po gorącą Hiszpanię władcy mieli upodobanie do wielkich i przepięknych kompleksów pałacowych i zamkowych budowanych w celu ukazania swojej potęgi czy bogactwa. Dlatego też dzisiaj odwiedziliśmy najpiękniejsze zamki świata (m. in. Zamek w Branie w Rumunii, gdzie schronił się sam Hrabia Dracula, niemiecki zamek Neuschweistein, którego urokiem zainspirował się król baśni i magii – Walt Disney. Słynne logo i Zamek Kopciuszka w Disneylandzie były wzorowane właśnie na nim, zobaczyliśmy także perłę w koronie hiszpańskiej rodziny królewskiej - Palacio Real, japońskie arcydzieło – zamek w Osace, który do dziś olśniewa swoim białym blaskiem itp.). Oglądaliśmy ich cudowne, lśniące bogactwem wnętrza, które zachwycały każdego. Poznaliśmy także brytyjską rodzinę królewską, która często budzi zainteresowanie wśród poddanych i nie tylko. Ala chciała przenieść się do Królestwa Lodu – dlatego czarodziejską różdżką szybko przeniosła wszystkich w ten lodowy świat. Dzieci wesoło bawiły się przy dziecięcych przebojach. Oczywiście nie zabrakło także przepysznego, księżniczkowego tortu!!!

77 77 77 77
77 77 77 77
77 77 77 77
Urodziny Sary.

W dniu dzisiejszym wesoło bawiliśmy się na czwartych urodzinach Sarusi. Dziewczynka bardzo chciała dowiedzieć się ciekawych rzeczy o małych, psotnych myszkach. Oczywiście prym wiodła bajkowa Myszka Mini i jej kompan Mickey, ale udało nam się też poznać zwyczaje myszy żyjących na wolności jak i tych z hodowli. Wiemy już, że mysz należy do małych ssaków, jest gryzoniem. Co ciekawe, ogon myszy stanowi zazwyczaj jednokrotność długości jej ciała. Z racji na niewielkie rozmiary, myszy domowe są również bardzo lekkie – największe, zdrowe osobniki w dobrej formie ważą zazwyczaj do ok. 50-60 gram, w zależności od płci. Mysz jest ciekawym stworzeniem między innymi dlatego, że jej serce uderza maksymalnie nawet do 700 razy na minutę, czyli znacznie częściej bije niż serce człowieka. Również inna jest temperatura ich ciała i wynosi ona ok. 37-39 stopni. Długość życia w warunkach hodowlach w przypadku myszy domowej wynosi zwyczajowo ok. półtora roku – dwóch lat, choć zdarzają się zwierzęta, które przeżywają nawet trzy lata. Poznaliśmy też myszy elektroniczne, które bardzo ułatwiają pracę dorosłym przed komputerem. W przerwach między zdobywaniem wiedzy wesoło bawiliśmy się przy dźwiękach skocznych piosenek. A gdy sił już brakowało osłodziliśmy się przepysznym torcikiem.

76 76 76 76
76 76 76 76
76 76 76 76
Magik.

W tym tygodniu odwiedził nas pan Marek Polak, który pokazał naszym przedszkolakom na czym polega prawdziwa magia. Zobaczyliśmy latającą kulkę papieru (niestety nikt nie dostrzegł „niewidzialnej” nitki), czerwona chusteczka znikała w rękach magika i na pewno nie była schowana w rękawie koszuli, pierścionek naszej pani Kasi okazał się wyjątkowym magicznym przedmiotem, który potrafił przemieszczać się po łańcuszku, banan w przedziwny sposób został pokrojony bez użycia noża, a nasz aparat fotograficzny ukrył się w balonie. Oj wiele się działo na tym pokazie: sznureczki zmieniały swoją długość a przekłuty balonik nie pękał. Zastanawiamy się tylko kiedy cudowny pierścionek pani Kasi pokaże nam więcej sztuczek…

75 75 75 75
75 75 75 75
Lekcja higieny jamy ustnej.

W piątek mieliśmy okazję gościć w przedszkolu mamę Tymusia, która zapoznała nas z zasadami prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Dowiedzieliśmy się co to jest próchnica, dlaczego zagraża naszym ząbkom. Otrzymaliśmy także dokładny instruktaż jak należy prawidłowo myć zęby (najlepiej pod bacznym okiem i z pomocą rodziców). Następnie dowiedzieliśmy się w jaki sposób leczy się ząbki. Profesjonalne podejście mamy sprawiło, że nikt z grupy nie bał się przeglądu zębów. Pomocnik Tymon wybierał plastikowe lusterka do badania, które dzieci dostały na pamiątkę. Każde dziecko otrzymało także swój balonik, wymalowany przez mamę :-) Dodatkowo każde dziecko otrzymało diagramy z opisem badania i informacjami odnośnie dalszego leczenia. Teraz już wiemy, że badanie w ogóle nie boli i jest tylko miłym wspomnieniem!!!

74 74 74 74
74 74 74 74
74 74 74 74
Dzień Mamy i Taty.

73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
Karol Mały Odkrywca.

W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedziła mama Karola. Zabrali nas do pięknego polskiego zakątka., jakim jest Ziemia Kłodzka. Niewiele jest takich regionów na terenie naszego kraju, gdzie na niewielkiej przestrzeni znajdziemy stare miasta, twierdze, zamki, zabytkowe kościoły, górskie szczyty i rezerwaty dzikiej przyrody. Z całą pewnością warto odwiedzić Ziemię Kłodzką niezależnie od pory roku ponieważ czeka tam nas wiele atrakcji. Trzeba tylko zdecydować ile czasu chcemy poświęcić na zwiedzanie i co interesuje nas najbardziej. Wybierać zaś możemy spośród wielu interesujących obiektów. Najbardziej znanym pasmem górskim Ziemi Kłodzkiej są Góry Stołowe, na terenie których w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Często występują tu malownicze formacje skalne, powiązane z lokalnymi legendami i opowieściami. Najpopularniejsze znajdują się w Rezerwacie Błędne Skały i na masywie Szczelińca Wielkiego. Błędne Skały to labirynt ze ścieżką pośród skalnych grzybów i bram. Co roku przybywają tu setki miłośników twierdz i fortyfikacji. Poza najsłynniejszą twierdzą kłodzką, której podziemia skrywają jeszcze niejedną tajemnicę, warto przyjechać również do leżącej na granicy regionu Srebrnej Góry. Mama Karolka przygotowała dla nas atrakcję w postaci poszukiwania pięknych kamieni ukrytych pod warstwą piasku. Na początku spotkania zapoznała nas z nazwami minerałów występujących w regionie (kwarc, opal, ametyst, agat, kryształ górski i wiele innych). Poszukiwanie było bardzo ciekawe i pracochłonne, nauczyło nas cierpliwości i umiejętności czekania na własną kolej.

72 72 72 72
72 72 72 72
72 72 72 72
Wycieczka.

We wtorek wyruszyliśmy na wspaniałą przygodę z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Z przedszkola zabraliśmy dobre humory i płaszcze przeciwdeszczowe, gdyż ostatnio pogoda bywała kapryśna. Naszym celem był Park Edukacji Globalnej przy ulicy Tynieckiej i jego Wioski Świata. Miła pani przewodnik oprowadziła nasze przedszkolaki po ubogich chatynkach afrykańskich, zajrzeliśmy do papuaskiego domu na palach, mongolskiej jurty, andyjskiej chaty i indiańskiego tipi. Dużą ciekawość wzbudziło naturalnej wielkości igloo. Zapoznaliśmy się z oryginalnymi strojami, ozdobami i instrumentami przywiezionymi z różnych stron świata. Dzieci zagrały koncert na bębnach, doiły olbrzymiego jaka i czmychały przed plującą lamą. Wykazały się dużą zręcznością przy pokonywaniu szlaku przechodząc przez ruchomy mostek. Na wielkiej mapie świata próbowaliśmy odnaleźć naszą ojczyznę. To nie był koniec atrakcji. Czekała nas jeszcze wesoła zabawa przy dźwiękach ulubionych piosenek. Nawet pogoda łaskawym okiem spoglądała na roześmiane dzieci gdyż ulewny deszcz oglądaliśmy dopiero zza szyb autokaru wracając do naszego przedszkola.

71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
Teatr Eden- W poszukiwaniu bogactwa.

W poniedziałek odwiedził na teatr Eden z Wieliczki z przedstawieniem „Ukryte bogactwo”. Nie po raz pierwszy gościliśmy aktorów, którzy doskonale wchodzili w interakcje z naszymi przedszkolakami. Mądry spektakl ukazał dzieciom czym jest prawdziwe bogactwo. To nie klejnoty, ani worki złota, ale… przyjaźń, miłość i wszystko to co mieści się w naszych pięknych sercach. Dwóch braci, dzięki mądrości jednego z nich – Józia – odkryło właśnie ten cudowny skarb. Józia zostawił w studni jego brat Szymek i gdyby nie interwencja strażnika, Józef mógłby zginąć z braku wody i pożywienia. Szymon postępując w ten sposób wykazał się wielkim egoizmem. Całe szczęście, że miłość pomiędzy braćmi zwyciężyła. Długo ściskali się zapewniając o swoich uczuciach. Mamy nadzieję, że i w naszym przedszkolu nawiązują się piękne i trwałe przyjaźnie.

70 70 70 70
70 70 70 70
70 70 70 70
© 2008 Moje Przedszkole ABC |