Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

AKTUALNE GALERIE

ARCHIWUM

Warsztaty przyrodnicze.

Dzisiejszym tematem zajęć z panem przyrodnikiem było powietrze, a właściwie jego zanieczyszczenie. Żyjemy w mieście, w którym zwłaszcza zimą borykamy się z tym problemem. Przyczyniają się do tego głównie spaliny samochodowe i piece węglowe. Architekci nie ułatwiają zadania wiatrowi, który próbuje przeciskać się przez zatkane korytarze powietrzne między naszymi blokami. Pan Kamil przeprowadził eksperyment. Na dywanie ustawił „prawdziwe bloki” z pudełek po grach, między nimi umieścił białe i czarne kulki papieru – to powietrze czyste i zanieczyszczone. Próbował wydmuchać suszarką kuleczki znajdujące się między naszymi blokami. Wystarczyło, że jeden z domów zablokował korytarz powietrzny, a wiatr nie był w stanie rozdmuchać kuleczek. W walce ze smogiem mogą nam pomóc rośliny np. niektóre rodzaje jesionu. Niestety zima w dużym mieście nie rozpieszcza. Nie ma śniegu, wdychamy niebezpieczne cząsteczki. Mamy nadzieję, że ten sezon będzie dla nas wyjątkowo łaskawy.

29 29 29 29
29 29 29
Odwiedziny Strażaków.

W środę niespodziewanie odwiedzili nas strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Przygotowali dla naszych przedszkolaków ciekawe filmiki z Floriankiem i Smokiem w roli głównej. Nikt nie musiał nam przypominać numerów alarmowych 112 i 998. Strażacy opowiadali o czyhających na nas zagrożeniach. Musimy pamiętać, że podczas pożaru oddalamy się w bezpieczne miejsce i szybko dzwonimy po pomoc. Otrzymaliśmy cenne rady: w sytuacji zagrożenia w przedszkolu nie bawimy się w chowanego, zawsze słuchamy poleceń dorosłych, podczas ewakuacji zapalonego budynku uciekamy schodami a nie windą, bacznie obserwując ściany, na których znajdują się znaki ewakuacyjne świecące w ciemnościach. Dziękujemy panom strażakom i życzymy jak najmniej interwencji.

28 28 28 28
28 28 28 28
Czwarte urodziny Gabrysi.

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy w przedszkolu 4 urodziny Gabrysi, miłośniczki Elzy bohaterki bajki „Kraina lodu”. Solenizantka posypując wszystkich magicznym śniegiem przeniosła przedszkolaków do lodowej krainy, w której było naprawdę zimno. Rozgrzewaliśmy się skacząc po krach i wykonując lodowe tańce. Pokonywaliśmy różne przeszkody np. marznące sople, które przeszkadzały nam w dotarciu do Zamku Elzy. Po wielu trudach udało się, i Gabrysia mogła na chwile stać się prawdziwą Elzą i usiąść na jej tronie. Zobaczyliśmy tez z bliska jak naprawdę wyglądają płatki śniegu i co można wyrzeźbić z lodu. Zachwytom nie było końca, dzieci bezbłędnie odgadły każda lodową figurę. Na koniec zjedliśmy przepyszny torcik, złożyliśmy Gabrysi życzenia i potańczyliśmy do wspaniałej muzyki.

27 27 27 27
27 27 27 27
27 27 27 27
Odwiedziny Mikołaja.

26 26 26 26
26 26 26 26
26 26 26 26
26 26 26 26
26 26 26 26
26 26 26 26
26 26 26
Teatr Eden- Opowieść Wigilijna.

Środa była dniem długo wyczekiwanym przez wszystkich przedszkolaków!!! Nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Eden ze wspaniałym przedstawieniem pt. „Opowieść wigilijna”. Była to historia o samotnym skąpcu Scroogu, który jak każde święta Bożego Narodzenia miał zamiar spędzić w swym kantorze. Dzień ten uważał za święto wymyślone przez ludzi, którzy nie potrafią do niczego w życiu dojść. Święta Bożego Narodzenia szczególnie nie traktował zbyt poważnie. Nikomu nie udawało się przekonać Scroogera że święta to najpiękniejsze dni w naszym życiu i że nie powinniśmy ich traktować obojętnie. Siostrzeniec oświadczył mu, że ma ostatnią szanse na poprawę,że przez następne trzy dni objawiać będą mu się trzy duchy: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości., które ukażą mu jak bardzo jest samotny i smutny z tego powodu, że nie jest dobrym człowiekiem. Po tych smutnych przedstawionych wydarzeniach Scrooger był tak przerażony, że obiecał poprawę swego charakteru i, że będzie szanował ludzi oraz swoich bliskich. Kiedy obudził się rano w Wigilijny poranek udał się do domu swego siostrzeńca na wigilijną wieczerzę. A co najważniejsze zaczął obchodzić Boże Narodzenie. Dzięki duchom zmienił swoje postępowanie i przez to zmienił też swą przyszłość. Po tej pouczającej historii nasze przedszkolaki odwiedził Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Dzieci przygotowały piosenkę dla Mikołaja a także wręczyły mu upominek. Było to bardzo miłe wydarzenie!!! Na szczęście dzieci były bardzo grzeczne i każdy dostał upominek.

25 25 25 25
25 25 25 25
25 25 25
Mali Odkrywcy - Andrzej i Gosia.

Pod koniec listopada z pięknego Podlasia powędrowaliśmy na Dolny Śląsk do Złotoryi. Małymi odkrywcami zostali Gosia i Andrzej. Rodzeństwo przyniosło ulubione zabawki, którymi ochoczo dzieliło się ze swoimi przedszkolnymi przyjaciółmi. W piątkowe przedpołudnie przeżyliśmy prawdziwą przygodę wraz z rodziną naszych odkrywców. Odwiedzili nas rodzice Gosi i Andrzeja z ciocią , wujkiem i ich uroczą córeczką Oliwką. Pani Iwona opowiedziała nam ciekawostki o mieście Złotoryja. Okazało się, że jest to najstarsze miasto w Polsce, leżące nad rzeką Kaczawą w krainie 23 uśpionych wulkanów. Jednak największą atrakcją było płukanie złota. Nasze przedszkolaki doskonale poradziły sobie z tą konkurencją. Każdy dzielnie płukał miskę z piaskiem w wodzie dopóki dopóty na dnie nie zobaczył złotych opiłków. Rodzina naszych odkrywców należy do Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, a wujek Przemek jest wielokrotnym medalistą w tej dyscyplinie . Życzymy dalszych sukcesów i dziękujemy za zajęcia pełne niesamowitych wrażeń.

24 24 24 24
24 24 24 24
24 24 24 24
24 24
Andrzejkowe wróżby.

W dniu dzisiejszym wspaniale bawiliśmy się na zabawie andrzejkowej. Dzieci zamieniły się w najróżniejsze bajkowe postaci. Było bardzo ciekawie i kolorowo. Za sprawą dwóch wróżek dzieci dowiedziały się, że listopad to miesiąc magiczny i niezwykły. Wróżby zaczynały się już od dnia św. Marcina, kiedy na stołach pojawiała się pieczona gęś, której kosteczki przepowiadały pogodę. W wigilię św. Katarzyny kawalerowie mogli się dowiedzieć, która panna przypadnie mu za żonę, a w wigilię św. Andrzeja dziewczęta otrzymywały odpowiedź na pytanie, kto będzie ich mężem. Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa. Dzięki zabawie możemy w dalszym ciągu kultywować ludowe tradycje. Wróżki przygotowały dla dzieci wspaniałe „czary-mary” w postaci kolorowych eksperymentów. A nasz jubilat – Andrzej poczęstował nas słodkościami. Zabawa była bardzo udana!!!

23 23 23 23
23 23 23 23
23 23 23 23
23 23 23 23
23 23 23 23
Święto Pluszowego Misia.

25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. W przedszkolu świętowaliśmy w poniedziałkowe przedpołudnie. Mieliśmy mnóstwo wspaniałych gości, najlepszych przyjaciół naszych milusińskich – pluszowych niedźwiadków. Każde dziecko przedstawiło swojego ulubieńca. W odwiedziny przybył do nas miś pani Marzenki - Ptyś, któremu bardzo się podobało w przedszkolu. Ptyś tańczył i doskonale się bawił wśród roześmianych dzieci. Dowiedzieliśmy się, że pluszowy miś jest jedną z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Nazwa „Teddy Bear” wzięła się od imienia Teodora Roosevelta. Podczas polowania prezydent zobaczył postrzelonego małego misia, którego uwolnił. Całą historię oczywiście opublikowały gazety a producenci zabawek nazwali pluszowego misia „Teddy Bear”. Nasi milusińscy dowiedzieli się, że koala to gatunek torbacza, a w Polsce żyje niedźwiedź brunatny. Jestem przekonana, że pluszowi przyjaciele jeszcze nie raz odwiedzą nasze przedszkole.

22 22 22 22
22 22 22 22
22 22 22 22
22 22 22 22
22 22 22 22
22 22 22 22
Teatr Arkadia "Przygody Technoludka"".

W dniu dzisiejszym odwiedził nas ponownie Teatr „Arkadia” z interesującym widowiskiem o przygodach tytułowego Technoludka. Akcja programu toczyła się wokół zwariowanego na punkcie elektronicznych gadżetów robota, który niestety przedkładał nad kontakty z ludźmi różne elektroniczne gadżety tj. telefon, tablet i inne wynalazki. Niestety, gdy tylko nasz bohater znalazł się w nieznanym miejscu, zgubił drogę, a na dodatek w jego elektronicznych cudach rozładowała się bateria – nieszczęście gotowe. Jednak jak to w bajkach bywa „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” i jego skórę z opresji uratował przyjaciel, który nie korzysta z takich gadżetów, za to potrafi nawiązać nić przyjaźni i stać go na bezinteresowną pomoc, każdemu kto znajdzie się w potrzebie. Wysłuchawszy rad przyjaciela, Technoludek wyruszył w dalszą drogę, ale był tak zaaferowany tym, że za chwilę znów naładuje baterie w swoich elktrogadżetach, że potyka się i łamie nogę... Na szczęście dowiadujemy się, że dzięki telefonowi można wezwać pomoc, ale nigdy nie należy zapominać, że najważniejszy jest drugi człowiek i żaden telefon, komputer czy tablet go nie zastąpi. Przedstawienie było bardzo pouczające i na pewno przedszkolaki skorzystają z cennych rad przyjaciela Technoludka.

21 21 21 21
21 21 21 21
Przyrodnik- kolory w świecie zwierząt.

Dzisiaj odbyły się bardzo ciekawe zajęcia na temat ubarwienia ochronnego zwierząt. Dowiedzieliśmy się, że tak jak w naszym codziennym życiu kolory spełniają wiele funkcji, tak samo dzieje się w świecie zwierząt. Na co dzień kolory nas ostrzegają przed niebezpieczeństwem czy informują o pewnych rzeczach, wystarczy popatrzeć na sygnalizator czy znaki drogowe. Tak samo dzieje się wśród zwierząt. Ubarwienie zwierząt, ma na celu obronę przed wrogami, lub pomagają w zamaskowaniu się drapieżnika na tle środowiska podczas jego łowów. Ubarwienie ochronne polega na upodobnieniu się barwą ciała i jej deseniem do środowiska, w którym dane zwierzę żyje. Pan Kamil przyniósł fotografie tropikalnych zwierząt (węży, żab, ślimaków, jaszczurek itp.), pokazał dzieciom w jaki sposób się maskują. Dzieci samodzielnie kolorowały sylwetę Kumaka, który świetnie ukrywa się w błocie, a gdy czuje zagrożenie przewraca się na plecy i odstrasza swoim jaskrawym brzuchem nieprzyjaciela. .Zajęcia były bardzo ciekawe, na koniec mogliśmy zobaczyć prawdziwego Patyczaka, który świetnie udaje patyk i bardzo trudno go odróżnić od środowiska w którym żyje.

20 20 20 20
20 20 20 20
20
© 2008 Moje Przedszkole ABC |