Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

AKTUALNE GALERIE

ARCHIWUM

Warsztaty przyrodnicze -Mózg centrala dowodzenia.

Za nami kolejna pasjonująca, środowa przygoda ze światem nauki! W tym tygodniu Pan Kamil opowiedział nam o tym, co dowodzi naszym ciałem i steruje każdym ruchem przez nie wykonanym. Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń. Dowiedzieliśmy się jak to się dzieje, że natychmiast cofamy rękę włożoną przez przypadek w gorące miejsce a „ślinka cieknie” nam na widok smakołyka. Dowiedzieliśmy się także, która cześć mózgu odpowiedzialna jest za konkretne czynności. Wykonaliśmy samodzielnie schematy mózgu. Dzięki temu na długo zapamiętamy, jak ważny to instrument.

69 69 69 69
69 69
Koncert w Filharmonii w kolorze zielono- groszkowym.

W dniu wczorajszym wybraliśmy się do Filharmonii na kolejny kolorowy koncert. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru i zjedzenia pysznych krakowskich obwarzanków. W Filharmonii czekali już na nas nasi muzyczni przyjaciele: Babcia Melodia, Dziadek Rytmus i Kuzynka Klawiaturka, którzy przygotowywali muzyczną majówkę. Chcieli spotkać się w jakimś pięknym zielono-kwietnym zakątku, pobyć trochę z przyjaciółmi i oczywiście pomuzykować. Pomogli im w tym zaproszeni goście: śpiewający niezwykłym basem Jacek Ozimkowski i słynny duet saksofonowy – Łukasz Nędza i Sebastian Oroń. Na scenie pojawiło się wielu młodych wykonawców, np. uzdolniona oboistka Aniela Biesiadecka, która grała koncert w Nowym Yorku zdobywając tam główną nagrodę, mając zaledwie 9 lat. Pojawił się też Zespół Baletowy RELEVÉ (z MDK im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie). Babcia Melodia z Ciocią Klawiaturką wymyśliły, żeby było wesoło, że zaproszeni goście poprzebierają się w fantazyjne kostiumy. W końcu doczekaliśmy się pojawienia na scenie Złotoliny Srebrnookiej z Królestwa Złotej Ciszy, z którą nasza trójka regularnie się kontaktowała. Złotolina (Elżbieta Baklarz) wspaniale umilała czas grając na harfie. Wystąpiły także tajemnicze istoty, które przez Radio Błękit przesyłały nam swoją kosmiczną muzykę. W odcyfrowaniu wiadomości od nich pomógł nam kompozytor i znawca niezwykłych muzycznych urządzeń, Aleksander Brzeziński. Koncert był bardzo ciekawy i urozmaicony, aż żal rozstawać się z naszymi przyjaciółmi na wakacje!!!

68 68 68 68
68 68 68 68
68 68 68 68
Antosia Mały Odkrywca.

W tym tygodniu Małym Odkrywcą została Antosia. W piątek odwiedziła nas mama dziewczynki z którą wybraliśmy się w podróż do pięknego miejsca jakim jest Solina. Jest to niewielka miejscowość położona w województwie podkarpackim, tuż obok Jeziora Solińskiego. Znajduje się też tam piękna zapora, którą warto odwiedzić. Okazuje się, że nad Soliną można wspaniale wypoczywać ciesząc się lokalnymi atrakcjami i pięknem natury. Mama Antosi przygotowała dla nas bardzo ciekawe warsztaty na temat życia motyli. Powtórzyliśmy sobie wiadomości na temat rozwoju od jajeczka do barwnego owada. Dzieci pięknie układały makaronowe sekwencje na liściach, a także wesoło bawiły się w rytm motylkowych piosenek. Były bardzo ciekawe i wnikliwe a przy tym bardzo spostrzegawcze, o czym przekonaliśmy się w czasie zabawy z grzecznymi słowami „proszę – dziękuję” dopasowując odpowiednie połowy motyli do siebie. Oglądaliśmy pięknego motyla (wymalowanego przez mamę dziewczynki), który na swych skrzydełkach miał pyłek, który niezbędny jest motylkowi do życia. Na koniec spotkania, każde dziecko wykonało swojego kolorowego motylka, który będzie ozdobą naszej sali.

67 67 67 67
67 67 67 67
67 67 67 67
Urodziny Amelki.

W dniu dzisiejszym wesoło bawiliśmy się na urodzinach Amelki. Przedszkole wypełniło się barwnymi motylami, które stały się ulubieńcami solenizantki. Dzieci złożyły piękne życzenia dziewczynce przy uroczym motylkowym torcie. Życzyły: dużo zdrowia, radości oraz by rozkwitała jak wielobarwny motylek. Poznaliśmy wiele gatunków tych pięknych stworzeń, wiemy już, że motyle mogą być i dzienne, i nocne. Na ich tułowiu znajdują się dwie pary skrzydeł z dwuwarstwowej błony rozpiętej na żyłkach znajdujących się pomiędzy jej warstwami. Kształty i barwy motylich skrzydeł są różnorodne, także ich proporcje w stosunku do wielkości ciała. Motyle odbywające dalekie loty mają skrzydła długie, wąskie i ostro zakończone, te, które muszą dokonywać szybkich zwrotów i uników, mają szerokie i wyraźnie zaokrąglone skrzydła. Urodziny były bardzo barwne. Amelia wiodła prym, poruszając się z gracją na kolorowej chuście, niczym motyl na łące. Dzieci były szczęśliwe, pomimo deszczowej pogody za oknem, mieliśmy odrobinę lata w przedszkolu.

66 66 66 66
66 66 66 66
66 66 66 66
Urodziny Jagody.

W dniu dzisiejszym bawiliśmy się na piątych urodzinach Jagody. Zaczarowanym zaklęciem przenieśliśmy się do krain, w których mieszkają księżniczki. Solenizantka bardzo dobrze znała, wszystkie bohaterki bajek. Zakładając na głowę diadem, stała się królową Jagodą. Zasiadła na tronie i witała pozostałych dworzan. W trakcie urodzin wyjaśniliśmy sobie czym różni się kraina bajek od świata rzeczywistego. Poznaliśmy jak powstają bajki animowane dla dzieci i już wiemy, że nie jest łatwo stworzyć taki film. Obrazów nie uzyskuje się na drodze rejestrowania zjawisk, przy pomocy kamery. Początkiem jest często ręcznie rysowana grafika, która przedstawia na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu, dlatego nazywa się go filmem animowanym. Obecnie coraz częściej stosuje się też grafikę i animację wspomaganą komputerowo. Dzieci dopytywały o różne szczegóły, gdyż nie zdawały sobie sprawy ile osób jest zaangażowanych w powstanie takiej bajki. Posileni wiedzą, oddaliśmy się tańcom i zabawom jak przystało na prawdziwy bal. Uczyliśmy się dobrych manier i tańców dworskich. Solenizantka dbała o dobry humor każdego uczestnika zabawy. Na koniec zjedliśmy pyszny tort, na którym oczywiście królowała księżniczka.

65 65 65 65
65 65 65 65
65 65 65 65
W naszym ogródku.

64 64 64 64
64 64 64 64
64 64 64 64
64 64 64 64
Urodziny Kuby.

W dniu dzisiejszym wspaniale bawiliśmy się na trzecich urodzinach Kubusia. Jak to na chłopięcych urodzinach, temat był prawdziwie męski! Odwiedziliśmy fabrykę samochodów, dzieci zapoznały się z etapami powstawania pojazdu. Sięgnęliśmy do historii pojazdów i wiemy, że nic nie powstałoby, gdyby ktoś dawno temu nie wymyśliłby koła. Następnie skonstruowano pojazd i wyposażono go w silnik. Dzieci były bardzo zainteresowane oglądając samochody starodawne i te dzisiejsze. Jednak największe wrażenie na solenizancie wywarł widok samochodów z przyszłości, ciągle było słychać „wow, ale fura, ale pojazd!”. Chłopiec pochwalił się doskonałą znajomością marek samochodowych, bardzo szybko wskazywał na obrazku określony znaczek. Następnie każde dziecko chciało spróbować swoich sił. Aby uczcić urodziny zaśpiewaliśmy głośne sto lat Kubusiowi i smakowaliśmy pyszny torcik!

63 63 63 63
63 63 63 63
63 63 63 63
Urodziny Ali.

W dniu dzisiejszym zabawiliśmy się w kochane czworonożne stworzenia, jakimi są kociaki. Koty to ulubieńcy Ali. Dziewczynka opiekuje się kotkiem u swoich dziadków. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tych zwierzakach, np., że wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków a psy tylko ok. 10. Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze. Koty także nie rozpoznają słodkiego smaku, w przeciwieństwie do nas. My z radością mogliśmy zajadać przepyszny tort, który dekorowała Alicja ze swoją siostrą Wiktorią. Koty z łatwością wdrapują się na drzewa, lecz zejście na ziemię stanowi dla nich problem, a to dlatego, że haczykowate pazurki wygięte są tylko w jedną stronę i wtedy potrzebna jest pomoc dorosłego, a nawet strażaków. Wiemy już, że każdy koci nos jest tak unikalny, jak linie papilarne u człowieka. Poznaliśmy też dzikie koty: gepardy, rysie i tygrysy. Mają one znakomity wzrok i są bardzo szybkie! To były bardzo udane urodziny!

62 62 62 62
62 62 62 62
62 62 62 62
Warsztaty przyrodnicze - atomy.

W dniu dzisiejszym odwiedził nas Pan Kamil z bardzo ciekawymi warsztatami na temat atomów. Dowiedzieliśmy się, że wszystko co nas otacza zbudowane jest z atomów. Niemal do końca XIX wieku uważano, że atomy przypominają niewyobrażalnie małe i twarde jak kamień kulki. Dziś już wiemy, że atomy nie są jednorodne i niepodzielne. Okazuje się, że mają one złożoną wewnętrzną budowę. W środku każdego atomu, w samym jego centrum, znajduje się jądro atomowe. Jeżeli atomy znajdują się bardzo, bardzo blisko siebie tworzą ciało stałe. Jeżeli są w niewielkiej od siebie odległości tworzą ciecz, natomiast, gdy są w większych odległościach tworzą gaz np. powietrze. Pan Kamil przedstawił to w bardzo widowiskowy sposób, tak by każdy przedszkolak mógł to zrozumieć. Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciami i chętne do pomocy w czasie doświadczeń i eksperymentów.

61 61 61 61
61 61 61 61
Piąte urodziny Kai.

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy w przedszkolu piąte urodziny Kai. Dziewczynka wspaniale potrafi interpretować ruchem muzykę. Dlatego ten dzień był bardzo magiczny. Kaja, jak prawdziwa primabalerina tańczyła do utworów z przedstawień baletowych: „Jezioro Łabędzie”, „Romeo i Julia” i „Dziadek do orzechów” a dzieci wspaniale ją naśladowały. Dowiedzieliśmy się czym jest taniec, jakie mamy rodzaje, style i techniki taneczne. Teraz wiemy, że taniec, to nie tylko przyjemność ale również ciężka praca. Nie jest łatwo nauczyć się odpowiedniej postawy czy kroków. Kaja dzielnie prezentowała jak zachować równowagę a przy tym pięknie tańczyła. Była w swoim żywiole. Delikatne utwory muzyki klasycznej oddają temperament dziewczynki dlatego w tym stylu czuje się tak dobrze. Obejrzeliśmy występ baletowy rówieśniczek naszych przedszkolaków i wszyscy byliśmy pod wrażeniem niesamowitego spektaklu jaki przygotowały dzieci. Na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu, który wszystkim bardzo smakował.

60 60 60 60
60 60 60 60
60 60 60 60
© 2008 Moje Przedszkole ABC |