Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

ARCHWIUM GALERII

Wyjście do Teatru Ludowego.

W piękny wiosenny poranek dziarsko wyruszyliśmy w odwiedziny do Teatru Ludowego aby zobaczyć przedstawienie „Pyza na polskich dróżkach”. Wesoła „pyzata istota” przychodzi na świat w wiejskiej kuchni na Mazowszu i natychmiast wyrusza w wędrówkę po naszym pięknym kraju. Odwiedza między innymi Gdańsk, Warszawę, Zakopane i oczywiście Kraków. Z tym właśnie miastem nie chciała się już rozstać i na dłużej postanowiła zagościć w grodzie Kraka. Nasze przedszkolaki głośno klaskały w rytm ludowych przyśpiewek, których nie brakowało podczas słowno-muzycznego występu. Spektakl doskonale wplótł się w nasz tegoroczny cykl „Małego odkrywcy”. Aktorzy śpiewem i tańcem zaprosili nas w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski, podobnie jak dzieci, które wraz ze swoimi rodzinami przybliżały nam swoje ulubione miejsca.

56 56 56 56
56 56 56 56
56 56 56 56
Urodziny Michałka.

W dniu dzisiejszym wesoło bawiliśmy się na trzecich urodzinkach Michałka. Przenieśliśmy się do bardzo dawnych czasów, kiedy żyły dinozaury. Dowiedzieliśmy się, że ponad dwieście milionów lat temu na naszej planecie pojawiły się olbrzymie gady, nazwane przez naukowców dinozaurami. Dzieci ochoczo opowiadały o tym, jak to się stało, że dinozaury wyginęły. Na podstawie skamieniałych kości dinozaura można odtworzyć ogólny wygląd zwierzęcia. Aby tego dokonać naukowcy trzymają się odpowiedniej kolejność postępowania: od stworzenia szkieletu, poprzez nałożenie mięśni, do nałożenia skóry o odpowiednim kolorze. W przedszkolu próbowaliśmy ułożyć szkielet ulubionego dinozaura Michałka. Chłopczyk wykazał się olbrzymią spostrzegawczością w znajomości niektórych dinozaurów, potrafił samodzielnie wskazać takie same na obrazku i na plastikowych modelach. Chłopczyk przyniósł z domu ogromną kolekcję dinozaurów. Pięknie dzielił się nimi z innymi dziećmi. Zajadaliśmy przepyszny dinozaurowy torcik, było bardzo wesoło i przyjemnie.

55 55 55 55
55 55 55 55
55 55 55 55
Urodziny Ignasia.

W dniu dzisiejszym bawiliśmy się na urodzinach Ignasia. Solenizant, wielki miłośnik elektryki skończył 5 lat. Przyniósł nam swoje ulubione piosenki i było bardzo tanecznie. Mieliśmy okazję bliżej poznać pracę operatora dźwigu oraz samo urządzenie na którym pracuje. Dowiedzieliśmy się, że dźwigów używali już starożytni Grecy, kiedy połączyli razem kilka bloczków i dodali do nich ramię zwane wysięgnikiem. Żurawie składa się z części. Najpierw mały żuraw samochodowy, stawia stalową ramę, a na niej pierwszy moduł wieży. Podstawa obciążona jest balastem a na wierzchu konstrukcji umieszcza się kabinę operatora. Dzieci były pod wrażeń, na jakiej wysokości wykonuje się pracę. Wysokość wysięgnika może sięgać do 100 metrów. W trakcie zabawy dzieci zamieniły się w dźwigi a Ignaś wcielił się w role i operatora obsługiwał urządzenie sterujące. Śmiechu było co niemiara bo nasz operator bardzo szybko zmieniał działania. Na koniec zjedliśmy pyszny tort i wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy.

54 54 54 54
54 54 54 54
54 54 54 54
Urodziny Antosi.

W środę przenieśliśmy się do podwodnego królestwa syren i morskich stworzeń. Antosia przyniosła swoją piękną, tęczową syrenkę, która towarzyszyła nam podczas zabaw tanecznych. Dowiedzieliśmy się, że istnieją ludzie, którzy mocno wierzą w istnienie tych pięknych stworzeń pół kobiet pół ryb. Na początku zapoznaliśmy się ze środowiskiem życia tych mitycznych syren, które zdaniem niektórych pływają w oceanie. Zobaczyliśmy cudowną rafę koralową, faunę i florę oceaniczną. Dzieciom bardzo podobał się świat podwodny. Wysłuchaliśmy także legendy o syrence warszawskiej, która do dzisiaj zgodnie z legendą chroni Warszawę. Antosia pięknie opowiedziała nam historię syrenki, a potem wcieliła się w nią, pływając pośrodku kolorowej chusty. Dowiedzieliśmy się także, do czego służą innym zwierzętom ogony. W międzyczasie zajadaliśmy się przepysznym torcikiem z wizerunkiem bajkowej syrenki Arielki. Urodziny były bardzo udane i kolorowe!!!

53 53 53 53
53 53 53 53
53 53 53 53
Teatr Eden.

W poniedziałek odwiedził nas Teatr Eden z bardzo pouczającym przedstawieniem pt. „Przypowieść o talentach”. Opowieść była pełna humoru, zabawnych zwrotów, które do łez rozśmieszały dzieci i nie tylko! Akcja toczyła się w dawnych czasach, gdzie król musiał opuścić swoje królestwo, pozostawiając jego losy w rękach swoich sług. Najpierw miejsce króla zajął nasz kolega Tymon, który bardzo dobrze czuł się zarządzając królestwem. Różni podwładni mieli za zadanie pomnożyć majątek pozostawiony przez króla wykorzystując swoje talenty np. talent do szycia, czy do handlu warzywami i owocami. Jednak Joachim, najmłodszy sługa w królestwie był bardzo leniwy, ciągle chciał się bawić. Po powrocie króla, okazało się, że Emanuel i Ruben pomnożyli majątek króla, natomiast Joachim przetrwonił wszystkie pieniądze. Król wynagrodził swoich dobrych służących, jednak i dla leniwego sługi miał dobre serce. Wybaczył mu jego złe uczynki, pokazując dzieciom, że sztuką jest przebaczać. Każdy człowiek posiada bowiem takie zdolności, których ktoś inny może nie mieć. Należy się tylko wsłuchać w siebie! Przedszkolaki chętnie wypowiadały się, co to według nich jest talent i chwalili się swoimi umiejętnościami.

52 52 52 52
52 52 52 52
52 52 52 52
52 52 52 52
Witaj Wiosno.

Nareszcie nadeszła długo wyczekiwana przez nas wiosna!!! W kąciku przyrody fasolka wypuszcza już swoje zielone pędy, a tulipanki przyniesione przez Karola niepozornie zaczynają kiełkować. Oznacza to, że niebawem w naszej sali zrobi się zielono!!! W dniu dzisiejszym i tak się zazieleniło, ponieważ wszystkie dzieci przyszły pięknie wiosennie wystrojone. Niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany i nie mogliśmy z naszą Marzanną powędrować nad Wisłę, ale to nie oznacza, że wiosny nie powitaliśmy należycie!!! Wystrojoną kukłę posadziliśmy na środku sali, wesoło dla niej śpiewając wiosenne piosenki! Mamy nadzieję, że zima długo do nas nie wróci i będziemy cieszyć się za chwilę cudowną pogodą!!!

51 51 51 51
51 51 51 51
Zajęcia warsztatowe z Rodzicami.

W czwartek nasze przedszkole odwiedziły nasze absolwentki Maja i Lena ze swoją mamą Gosią i ciocią Madzią z ciekawymi warsztatami. Było nam bardzo miło ponownie je zobaczyć. Do przedszkola zaprosiliśmy z tej okazji Rodziców, którzy ochoczo włączyli się do pracy wraz ze swoimi pociechami. Na początku warsztatów dowiedzieliśmy się co to jest kaligrafia. Dla wielu przedszkolaków sam wyraz jest już trudny. Jednak Panie wytłumaczyły nam, że to nic innego jak umiejętność pięknego,poprawnego i starannego pisania. Dowiedzieliśmy się, że nieodłącznym elementem dobrej kaligrafii są ornamenty i zdobienia które sprawiają, że pismo kaligraficzne jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Siłą dobrej kaligrafii jest również poprawna proporcja. Nie bez powodu zatem jeszcze w ubiegłym wieku w Polsce nauka kaligrafowania była w szkole przedmiotem obowiązkowym. Dzieci wraz z Rodzicami chętnie włączyły się w ozdabianie pierwszej litery imienia swojej pociechy. Powstały bardzo ciekawe prace. Widać było, że dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Cierpliwie pracowały, aby ich litera była niepowtarzalna. Każde dziecko miało również okazję do pisania piórem ze stalówką moczonym w kałamarzu z atramentem. Takie spotkania warsztatowe są okazją do lepszego poznania, dlatego cieszymy się, że Rodzice tak licznie przybyli.

50 50 50 50
50 50 50 50
50 50 50 50
Przedwiośnie w ogródku.

49 49 49 49
49 49 49 49
49 49 49 49
49 49 49 49
49 49 49 49
Warsztaty przyrodnicze.

W ten ostatni zimowy dzień odwiedził nas Pan Kamil. Opowiedział nam dzisiaj o tym, jak niektórym zwierzętom udało się przetrwać zimę. Dowiedzieliśmy się, że wiele ptaków tj. słowik, jaskółka, skowronek czy bocian odleciało do ciepłych krajów. Te, które zostały (np. dzięcioł, wróbel czy sikorka) musiały sobie poradzić szukając pożywienia np. w karmnikach. Inne zwierzęta jak np. niedźwiedzie brunatne, które żyją w górach np. w Bieszczadach lub Tatrach, przesypiają całą zimę. Choć, gdy ta jest ciepła, zdarza się, że niedźwiedzie wybudzają się wcześniej. Poznaliśmy też mniejsze zwierzęta tj. koszatka leśna lub piżmak. Koszatka, to mały gryzoń, zamieszkujący lasy liściaste, które również przesypiają zimę, ale w skupiskach. Podobne do nich Popielice przesypiają większość roku od września do końca kwietnia. Inny latający ssak – nietoperz, zapada w bardzo głęboki sen, zwany hibernacją. Nietoperze są pod ochroną. Innym zwierzątkiem, które zapada w hibernacje jest jeż, który zasypia pod krzakami, korzeniami drzew itp. Jeszcze inne zwierzątka jak np. wiewiórki, zbierają pożywienie. Jednak czasami zapominają, gdzie schowały np. orzechy, dzięki czemu rozsiewają drzewa. Również wspomniane wcześniej piżmaki, gromadzą zapasy. Zamieszkują wysokie brzegi rzek, zbierają liście, które służą im za legowisko i pożywienie. Dzieci miały okazję wykleić liśćmi zimowe kryjówki jeży, a także zamieniły się w piżmaki, które zbierały liście oraz w wiewiórki, które gromadziły zapasy na ciężkie zimowe czasy!

48 48 48 48
48 48 48 48
48 48 48 48
Mały Odkrywca- Ala.

W tym tygodniu naszym Małym Odkrywcą została Alicja . W poniedziałek przyniosła do przedszkola swoje ulubione zabawki, którymi przez cały tydzień dzielnie się dzieliła z pozostałymi dziećmi. W środę Ala zaprosiła do naszego przedszkola swoich rodziców, którzy podzielili się z nami swoją pasją , a mianowicie zamiłowaniem do górskich wędrówek. Na początku oglądaliśmy przepiękne górskie widoki oraz wędrówki w których uczestniczyła dziewczynka z Rodzicami i siostrzyczką – Zuzią od najmłodszych swoich lat. Dowiedzieliśmy się, że Tatry są najwyższymi polskimi górami, które rozciągają się także na Słowację. Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy. Rozmawialiśmy o tym, co jest konieczne podczas górskiej wyprawy. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat ekwipunku, który należy ze sobą zabrać. Oglądaliśmy profesjonalny sprzęt, który na pewno ułatwi wędrówkę w trudnych warunkach górskich i pogodowych. Dowiedzieliśmy się także jak wygląda strój góralski oraz poznaliśmy typowe tańce góralskie. Było bardzo przyjemnie i wesoło!!!

47 47 47 47
47 47 47 47
47 47 47 47
Piąte urodziny Antosi.

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy 5 urodziny Antosi. Dziewczynka przeniosła się razem z pozostałymi dziećmi do stadniny koni. Dowiedzieliśmy się, że konie tak samo jak ludzie są ssakami, ponieważ mają kręgosłup, owłosione ciało, są stałocieplne i ssą mleko matki. Istnieje wiele ras np. Koń domowy, ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych lub koń czystej krwi arabskiej lub angielskiej. Koń został udomowiony w Mezopotamii i Chinach ok. 8-6 tys. lat temu. Przodkiem konia domowego były prawdopodobnie koń Przewalskiego i tarpan oraz wymarłe azjatyckie konie tundrowe i leśne. Wysokość konia mierzy się w kłębie. Dowiedzieliśmy się też, że konie kiedyś były najpopularniejszymi zwierzętami pociągowymi, które zostały wyparte przez maszyny (tj. traktor, kombajn). Dziś używany w celach rekreacyjnych, pociągowo jedynie w biedniejszych gospodarstwach. Dzieci opowiadały o swoich przygodach i konnych przejażdżkach, wesoło bawiły się przy piosenkach z bajki „My little pony” a w międzyczasie smakowały przygotowanych słodkich przysmaków.

46 46 46 46
46 46 46 46
46 46 46 46
© 2008 Moje Przedszkole ABC |