Logo
Galeria - Przedszkole Kraków

ARCHWIUM GALERII

Urodziny Sary.

W dniu dzisiejszym wesoło bawiliśmy się na czwartych urodzinach Sarusi. Dziewczynka bardzo chciała dowiedzieć się ciekawych rzeczy o małych, psotnych myszkach. Oczywiście prym wiodła bajkowa Myszka Mini i jej kompan Mickey, ale udało nam się też poznać zwyczaje myszy żyjących na wolności jak i tych z hodowli. Wiemy już, że mysz należy do małych ssaków, jest gryzoniem. Co ciekawe, ogon myszy stanowi zazwyczaj jednokrotność długości jej ciała. Z racji na niewielkie rozmiary, myszy domowe są również bardzo lekkie – największe, zdrowe osobniki w dobrej formie ważą zazwyczaj do ok. 50-60 gram, w zależności od płci. Mysz jest ciekawym stworzeniem między innymi dlatego, że jej serce uderza maksymalnie nawet do 700 razy na minutę, czyli znacznie częściej bije niż serce człowieka. Również inna jest temperatura ich ciała i wynosi ona ok. 37-39 stopni. Długość życia w warunkach hodowlach w przypadku myszy domowej wynosi zwyczajowo ok. półtora roku – dwóch lat, choć zdarzają się zwierzęta, które przeżywają nawet trzy lata. Poznaliśmy też myszy elektroniczne, które bardzo ułatwiają pracę dorosłym przed komputerem. W przerwach między zdobywaniem wiedzy wesoło bawiliśmy się przy dźwiękach skocznych piosenek. A gdy sił już brakowało osłodziliśmy się przepysznym torcikiem.

76 76 76 76
76 76 76 76
76 76 76 76
Magik.

75 75 75 75
75 75 75 75
Lekcja higieny jamy ustnej.

W piątek mieliśmy okazję gościć w przedszkolu mamę Tymusia, która zapoznała nas z zasadami prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Dowiedzieliśmy się co to jest próchnica, dlaczego zagraża naszym ząbkom. Otrzymaliśmy także dokładny instruktaż jak należy prawidłowo myć zęby (najlepiej pod bacznym okiem i z pomocą rodziców). Następnie dowiedzieliśmy się w jaki sposób leczy się ząbki. Profesjonalne podejście mamy sprawiło, że nikt z grupy nie bał się przeglądu zębów. Pomocnik Tymon wybierał plastikowe lusterka do badania, które dzieci dostały na pamiątkę. Każde dziecko otrzymało także swój balonik, wymalowany przez mamę :-) Dodatkowo każde dziecko otrzymało diagramy z opisem badania i informacjami odnośnie dalszego leczenia. Teraz już wiemy, że badanie w ogóle nie boli i jest tylko miłym wspomnieniem!!!

74 74 74 74
74 74 74 74
74 74 74 74
Dzień Mamy i Taty.

73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
73 73 73 73
Karol Mały Odkrywca.

W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedziła mama Karola. Zabrali nas do pięknego polskiego zakątka., jakim jest Ziemia Kłodzka. Niewiele jest takich regionów na terenie naszego kraju, gdzie na niewielkiej przestrzeni znajdziemy stare miasta, twierdze, zamki, zabytkowe kościoły, górskie szczyty i rezerwaty dzikiej przyrody. Z całą pewnością warto odwiedzić Ziemię Kłodzką niezależnie od pory roku ponieważ czeka tam nas wiele atrakcji. Trzeba tylko zdecydować ile czasu chcemy poświęcić na zwiedzanie i co interesuje nas najbardziej. Wybierać zaś możemy spośród wielu interesujących obiektów. Najbardziej znanym pasmem górskim Ziemi Kłodzkiej są Góry Stołowe, na terenie których w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Często występują tu malownicze formacje skalne, powiązane z lokalnymi legendami i opowieściami. Najpopularniejsze znajdują się w Rezerwacie Błędne Skały i na masywie Szczelińca Wielkiego. Błędne Skały to labirynt ze ścieżką pośród skalnych grzybów i bram. Co roku przybywają tu setki miłośników twierdz i fortyfikacji. Poza najsłynniejszą twierdzą kłodzką, której podziemia skrywają jeszcze niejedną tajemnicę, warto przyjechać również do leżącej na granicy regionu Srebrnej Góry. Mama Karolka przygotowała dla nas atrakcję w postaci poszukiwania pięknych kamieni ukrytych pod warstwą piasku. Na początku spotkania zapoznała nas z nazwami minerałów występujących w regionie (kwarc, opal, ametyst, agat, kryształ górski i wiele innych). Poszukiwanie było bardzo ciekawe i pracochłonne, nauczyło nas cierpliwości i umiejętności czekania na własną kolej.

72 72 72 72
72 72 72 72
72 72 72 72
Wycieczka.

We wtorek wyruszyliśmy na wspaniałą przygodę z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Z przedszkola zabraliśmy dobre humory i płaszcze przeciwdeszczowe, gdyż ostatnio pogoda bywała kapryśna. Naszym celem był Park Edukacji Globalnej przy ulicy Tynieckiej i jego Wioski Świata. Miła pani przewodnik oprowadziła nasze przedszkolaki po ubogich chatynkach afrykańskich, zajrzeliśmy do papuaskiego domu na palach, mongolskiej jurty, andyjskiej chaty i indiańskiego tipi. Dużą ciekawość wzbudziło naturalnej wielkości igloo. Zapoznaliśmy się z oryginalnymi strojami, ozdobami i instrumentami przywiezionymi z różnych stron świata. Dzieci zagrały koncert na bębnach, doiły olbrzymiego jaka i czmychały przed plującą lamą. Wykazały się dużą zręcznością przy pokonywaniu szlaku przechodząc przez ruchomy mostek. Na wielkiej mapie świata próbowaliśmy odnaleźć naszą ojczyznę. To nie był koniec atrakcji. Czekała nas jeszcze wesoła zabawa przy dźwiękach ulubionych piosenek. Nawet pogoda łaskawym okiem spoglądała na roześmiane dzieci gdyż ulewny deszcz oglądaliśmy dopiero zza szyb autokaru wracając do naszego przedszkola.

71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
71 71 71 71
Teatr Eden- W poszukiwaniu bogactwa.

W poniedziałek odwiedził na teatr Eden z Wieliczki z przedstawieniem „Ukryte bogactwo”. Nie po raz pierwszy gościliśmy aktorów, którzy doskonale wchodzili w interakcje z naszymi przedszkolakami. Mądry spektakl ukazał dzieciom czym jest prawdziwe bogactwo. To nie klejnoty, ani worki złota, ale… przyjaźń, miłość i wszystko to co mieści się w naszych pięknych sercach. Dwóch braci, dzięki mądrości jednego z nich – Józia – odkryło właśnie ten cudowny skarb. Józia zostawił w studni jego brat Szymek i gdyby nie interwencja strażnika, Józef mógłby zginąć z braku wody i pożywienia. Szymon postępując w ten sposób wykazał się wielkim egoizmem. Całe szczęście, że miłość pomiędzy braćmi zwyciężyła. Długo ściskali się zapewniając o swoich uczuciach. Mamy nadzieję, że i w naszym przedszkolu nawiązują się piękne i trwałe przyjaźnie.

70 70 70 70
70 70 70 70
70 70 70 70
Warsztaty przyrodnicze -Mózg centrala dowodzenia.

Za nami kolejna pasjonująca, środowa przygoda ze światem nauki! W tym tygodniu Pan Kamil opowiedział nam o tym, co dowodzi naszym ciałem i steruje każdym ruchem przez nie wykonanym. Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń. Dowiedzieliśmy się jak to się dzieje, że natychmiast cofamy rękę włożoną przez przypadek w gorące miejsce a „ślinka cieknie” nam na widok smakołyka. Dowiedzieliśmy się także, która cześć mózgu odpowiedzialna jest za konkretne czynności. Wykonaliśmy samodzielnie schematy mózgu. Dzięki temu na długo zapamiętamy, jak ważny to instrument.

69 69 69 69
69 69
Koncert w Filharmonii w kolorze zielono- groszkowym.

W dniu wczorajszym wybraliśmy się do Filharmonii na kolejny kolorowy koncert. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru i zjedzenia pysznych krakowskich obwarzanków. W Filharmonii czekali już na nas nasi muzyczni przyjaciele: Babcia Melodia, Dziadek Rytmus i Kuzynka Klawiaturka, którzy przygotowywali muzyczną majówkę. Chcieli spotkać się w jakimś pięknym zielono-kwietnym zakątku, pobyć trochę z przyjaciółmi i oczywiście pomuzykować. Pomogli im w tym zaproszeni goście: śpiewający niezwykłym basem Jacek Ozimkowski i słynny duet saksofonowy – Łukasz Nędza i Sebastian Oroń. Na scenie pojawiło się wielu młodych wykonawców, np. uzdolniona oboistka Aniela Biesiadecka, która grała koncert w Nowym Yorku zdobywając tam główną nagrodę, mając zaledwie 9 lat. Pojawił się też Zespół Baletowy RELEVÉ (z MDK im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie). Babcia Melodia z Ciocią Klawiaturką wymyśliły, żeby było wesoło, że zaproszeni goście poprzebierają się w fantazyjne kostiumy. W końcu doczekaliśmy się pojawienia na scenie Złotoliny Srebrnookiej z Królestwa Złotej Ciszy, z którą nasza trójka regularnie się kontaktowała. Złotolina (Elżbieta Baklarz) wspaniale umilała czas grając na harfie. Wystąpiły także tajemnicze istoty, które przez Radio Błękit przesyłały nam swoją kosmiczną muzykę. W odcyfrowaniu wiadomości od nich pomógł nam kompozytor i znawca niezwykłych muzycznych urządzeń, Aleksander Brzeziński. Koncert był bardzo ciekawy i urozmaicony, aż żal rozstawać się z naszymi przyjaciółmi na wakacje!!!

68 68 68 68
68 68 68 68
68 68 68 68
Antosia Mały Odkrywca.

W tym tygodniu Małym Odkrywcą została Antosia. W piątek odwiedziła nas mama dziewczynki z którą wybraliśmy się w podróż do pięknego miejsca jakim jest Solina. Jest to niewielka miejscowość położona w województwie podkarpackim, tuż obok Jeziora Solińskiego. Znajduje się też tam piękna zapora, którą warto odwiedzić. Okazuje się, że nad Soliną można wspaniale wypoczywać ciesząc się lokalnymi atrakcjami i pięknem natury. Mama Antosi przygotowała dla nas bardzo ciekawe warsztaty na temat życia motyli. Powtórzyliśmy sobie wiadomości na temat rozwoju od jajeczka do barwnego owada. Dzieci pięknie układały makaronowe sekwencje na liściach, a także wesoło bawiły się w rytm motylkowych piosenek. Były bardzo ciekawe i wnikliwe a przy tym bardzo spostrzegawcze, o czym przekonaliśmy się w czasie zabawy z grzecznymi słowami „proszę – dziękuję” dopasowując odpowiednie połowy motyli do siebie. Oglądaliśmy pięknego motyla (wymalowanego przez mamę dziewczynki), który na swych skrzydełkach miał pyłek, który niezbędny jest motylkowi do życia. Na koniec spotkania, każde dziecko wykonało swojego kolorowego motylka, który będzie ozdobą naszej sali.

67 67 67 67
67 67 67 67
67 67 67 67
Urodziny Amelki.

W dniu dzisiejszym wesoło bawiliśmy się na urodzinach Amelki. Przedszkole wypełniło się barwnymi motylami, które stały się ulubieńcami solenizantki. Dzieci złożyły piękne życzenia dziewczynce przy uroczym motylkowym torcie. Życzyły: dużo zdrowia, radości oraz by rozkwitała jak wielobarwny motylek. Poznaliśmy wiele gatunków tych pięknych stworzeń, wiemy już, że motyle mogą być i dzienne, i nocne. Na ich tułowiu znajdują się dwie pary skrzydeł z dwuwarstwowej błony rozpiętej na żyłkach znajdujących się pomiędzy jej warstwami. Kształty i barwy motylich skrzydeł są różnorodne, także ich proporcje w stosunku do wielkości ciała. Motyle odbywające dalekie loty mają skrzydła długie, wąskie i ostro zakończone, te, które muszą dokonywać szybkich zwrotów i uników, mają szerokie i wyraźnie zaokrąglone skrzydła. Urodziny były bardzo barwne. Amelia wiodła prym, poruszając się z gracją na kolorowej chuście, niczym motyl na łące. Dzieci były szczęśliwe, pomimo deszczowej pogody za oknem, mieliśmy odrobinę lata w przedszkolu.

66 66 66 66
66 66 66 66
66 66 66 66
© 2008 Moje Przedszkole ABC |