Aktualności przedszkola w Krakowie

Małymi krokami odkrywamy wielki świat

„Nikt nie ma na własność wschodu słońca,

który zachwycił nas pewnego wieczoru.

[...] Tak samo jak nikt nie może mieć na własność

pochmurnego popołudnia i deszczu dzwoniącego o szyby

[...] ani też magicznej chwili, gdy fala morska rozbija się o skały.

Nikt nie może mieć na własność tego, co na Ziemi najpiękniejsze,

ale każdy to może poznać i pokochać.”

Paulo Coelho

Małe dzieci mają naturalną ciekawość świata, dlatego tak ważne jest dla nas pokazanie dzieciom chociaż małego wycinka ogromnej rzeczywistości, która je otacza. Chcemy aby mały człowiek mógł doświadczać wszystkiego co jest mu bliskie, a zarazem uczyć go, że istnieje coś więcej niż tylko „co tu i teraz”.

Poprzez cykl spotkań „Małego odkrywcy” pragniemy zaznajomić dzieci z kulturą, krajobrazem, zwyczajami panującymi w różnych regionach i zakątkach Polski. Chcemy razem z dziećmi doświadczać tego co nieznane. Chcemy poznać zwierzęta i roślinność danego regionu, jak również poznać przemysł charakterystyczny dla danego miejsca, język itp. Mamy również nadzieję, że Państwo chętnie włączą się w cykl spotkań i zaszczycą nas swoją obecnością podczas zajęć, przekazując dzieciom mały fragment ciekawego zakątka Polski.

Naszym zamysłem jest chęć poznania ciekawych miejsc naszego kraju, często zapomnianych bądź niedocenianych z jakichś względów. Chcielibyśmy przekazać dzieciom ciekawe wiadomości od Pomorza, Mazur i Podlasia poprzez Wielkopolskę, Kujawy, Polskę centralną i wschodnią, aż po Śląsk, Małopolskę i Karpaty.

Chcemy poznać wielkie miasta tak ważne dla rozwoju Polski, jak również malutkie wsie charakteryzujące się rękodziełem lub inną ciekawą działalnością, bardzo lokalną ale o globalnym znaczeniu dla innych. Wszystkie wiadomości zdobyte przez dzieci przyczynią się do poszerzania horyzontów, do budzenia i rozwijania naturalnej ciekawości, która stanie się fundamentem dla dalszej rozbudowy światopoglądu dzieci. Tak ważne jest budowanie tożsamości narodowej od samego początku, aby móc dalej przekazywać wiedzę i historię o naszym kraju, o którym często zapominamy w dorosłym życiu.

Mamy nadzieję, że obcowanie z folklorem, tradycjami i zwyczajami różnych regionów Polski, będą dla dzieci dobrą zabawą, dzięki której będą mogły stawać się małymi odkrywcami. Niech spontaniczna ciekawa zabawa i chęć odkrywania będą motorem napędowym, naszych wspólnych działań. Bo przecież tak miło zamienić się na chwilę w walczącego rycerza czy piękną księżniczkę, zatańczyć ciekawy regionalny taniec a czasami wyczarować coś z niczego. Realizując cykl takich spotkań, każde dziecko stanie się bogatsze o nowe wiadomości i umiejętności z otaczającego najbliższego środowiska.

Poprzez cykl cotygodniowych spotkań, stworzymy „mapę” najciekawszych miejsc w Polsce. Każde dziecko zostanie wyposażone w swój niepowtarzalny, jedyny album, tworzony własnoręcznie z pomocą Państwa i nauczycieli przez cały rok. Będzie to pewnego rodzaju mała „Encyklopedia odkrywcy” a zarazem pamiątka wspaniale przeżytych chwil w przedszkolu.

Aby jak najlepiej poznawać świat przyrody, nadal będziemy spotykać się z panem przyrodnikiem z Fundacji Jaku. Zajęcia przyrodnicze zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych małych odkrywców, którzy są bardzo ciekawi świata!

W dalszym ciągu będziemy uroczyście obchodzić urodziny każdego dziecka w przedszkolu, ponieważ dzieci bardzo czekają na tę chwilę, by móc bawić się ze swoimi rówieśnikami.

Będziemy także kontynuować zajęcia z zabawami pierwotnymi „Original play”, ponieważ nasze kilkuletnie doświadczenie pokazuje, jak dobrze zabawy te wpływają na rozwój dziecka. Uczą samodyscypliny, odpowiedzialności za swoje postępowanie i odpowiedzialności za innych. Zabawy te pozwalają przekształcać negatywne zachowania w społecznie akceptowane, a przy okazji stwarzają możliwość beztroskiej, spontanicznej i radosnej zabawy, którą dzieci uwielbiają!

W naszym przedszkolu dzieci mają codzienny kontakt z językiem angielskim, który jest wdrażany podczas codziennych czynności oraz zajęć porannych i popołudniowych. Pozwala to na osłuchanie się z językiem, które w przyszłości zaowocuje na pewno chęcią do dalszej nauki.

Chcemy także w tym roku zachęcić dzieci do obcowania z muzyką poprzez codzienny kontakt z muzyką poważną, rozrywkową oraz zajęciami rytmicznymi. Także poprzez propagowanie słuchania muzyki na żywo, podczas koncertów w Krakowskiej Filharmonii. Muzyka towarzyszy dzieciom od pierwszych chwil życia, a tak naprawdę nawet dużo wcześniej, dlatego należy wplatać ją do codziennych czynności jak najczęściej. Aby rozwój małego dziecka przebiegał harmonijnie należy wszystkie działania równoważyć i pozwalać dzieciom czerpać z całego wachlarza możliwości, jakie tylko są dostępne.

W naszym przedszkolu propagujemy ideę „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”, staramy się zachęcać dzieci do ćwiczeń gimnastycznych oraz zdrowego odżywiania się. Częstego przebywania na powietrzu bez względu na pogodę.

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania przyczynią się do wszechstronnego rozwoju Państwa dzieci, które będą ciekawe świata, odpowiedzialne za siebie i innych oraz będą potrafiły czerpać radość ze zwykłej zabawy o której często zapominamy my dorośli, starając się wyposażać dzieci w coraz to nowsze i ciekawsze zajęcia, zapominając o istocie dzieciństwa, jaką jest zabawa!

Katarzyna Skóra

Marzena Simińska